4 Soruda Vajinismus | Terapi Evreni
4 Soruda Vajinismus

Cinsel ilişki sırasında kasılarak cinsel ilişkinin istemsiz olarak engellenmesine vajinismus denir. Kişilerin cinsel ilişki sırasında şiddetli acı duyucağı gibi yanlış inançları kaygıya neden olarak ilişkinin gerçekleşmesini engeller. Toplumda oldukça sık görülmekte olup kişiler genellikle bu durumu ilk ilişki deneyimi sırasında yaşarlar. Bu durum kadınlar arasında ilk gece korkusu olarakta bilinmektedir.

Vajinismus neden olur?

Yanlış ya da abartılı inançlar, geçmiş ve güncel olumsuz cinsel deneyimler, insan fizyolojisi, cinselliğe karşı yanlış bilgilendirme ve ya bilgi eksiklikleri vajinusmusun oluşmasına neden olabilir. Bazen vajinismusa neden yokmuş gibi görünebilir. Fakat mutlaka bir neden vardır.

Vajinismus sadece ilişkiyi değil bu durumu yaşayan kadınıda oldukça etkiler. Kadının kendini başarısız, yetersiz ve eksik hissetmesi olasıdır. Başarısız olan her cinsel deneyim kişide oluşan olumsuz duyguları daha da şiddetlendirdiği gibi kişiyi cinsel ilişkiden kaçınmaya ve korku hissetmesine neden olur.

Vajinismus sonsuza kadar sürer mi?

Cinsellik, ilişki içinde hem kadın hem erkek için önemlidir. Tatmin eden bir cinsel hayat hayal değildir. Vajinismus sonsuza kadar sürmez.  Birçok terapi yöntemi vajinismusun ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır.

Vajinismus kendi kendine geçer mi?

Vajinismus kendi kendine geçmediği gibi sorunu görmezden gelmek ilişkiyi daha fazla çıkmaza sokar. Durum kişiler için gerilim ve korku dolu bir deneyime dönüşür ve taraflar için yıpratıcı olmaya başlar.Burada önemli olan vajinismusun neden kaynaklandığıdır. İstemsiz kasılmalar bilinçdışı düşüncelerden kaynaklanabilir. Olumsuz cinsel deneyimler cinsel ilişki içinde kasılmalara neden olabilir. Eş ile olan sorunlar vajinismusa neden olabilir. İnsanın kendi düşünceleriyle ve yaşantılarıyla yüzleşmesi oldukça zordur.

 

 

Vajinismusda partnerin önemi

Partner yaklaşımı cinselliği başlatma,sürdürme ve kişinin stresini azaltmada büyük rol oynamaktadır.  Başarılı birleşmede ortaya çıkan ortak haz gibi başarısız olan birleşmenin hazsızlığı da birlikte üstlenilmeli ve çiftler birbirini suçlamamalıdır. Erkeğin sert ve aceleci davranışları kadın için cinselliği daha korkutucu görmesine ve üzerinde daha fazla baskı hissetmesine sebep olabilir.Kişisel farklılıklar, ilişki dinamikleri her çift için terapinin seyrini ve süresini değiştirmektedir. İşte bu noktada vajinismus tedavisinde partner desteği ve işbirliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Çiftler arasında cinselliğin açık bir şekilde konuşulabiliyor olması ve partnerin desteği kişinin kendini güvende hissetmesini sağlayıp ve tedavinin çok daha kolay ilerlemesini sağlamaktadır.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul