Aile Birliğimizi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir? | Terapi Evreni
Aile Birliğimizi Korumak İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Neleri Yanlış Yapıyoruz? Eş Seçiminin Önemi Neler? Eşimiz İle Gerçekten Birbirimizi Tanıyor Muyuz?

 

Aile evrensel üreten ve tüken bir gruptur. Aile birliği kavramı ilk olarak bireylerin içgüdüsel düşünce, davranış ve dürtüleri ve yaşamsal döngüsü ile oluşur. Tabi ki aile birliğinin oluşması sadece içgüdüsel ya da yaşamımızda, aile ortamımızda öğrendiklerimiz ile meydana gelmez.

Kendimizi yetişkinlik evresinden eş seçimi evresine geçişe hazırlamamız gerekiyor. Sadece aile ya da sosyal baskılar doğrultusunda eş seçimi yapmamız gerekmektedir. Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için eş seçimi yaparken birbirimizi tanımamız ve yeterince vakit geçirmemiz gerekmektedir. Birbirimize gerekli değeri, zamanı, özveriyi ve saygıyı göstermemiz gerekmektedir.

Güçlü bir aile olmak istiyorsak eğer eş seçimi yaparken birimizi yeterince tanımalı ve sevdiğimiz ya da sevmediğimiz noktaları bilmeliyiz ve bunlara özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü aile kavramı içerinde dayanışmayı, iş birliğini ve gerektiği zamanlarda mücadeleyi barındıran güçlü bir birliktelik, beraberlikten oluşan kavramdır.

Eş seçiminde, aile kurulmasında en önemli özellik seçilen eşin kendi kültürü, değer yargıları, yetenekleri, istek-arzuları, hayata bakış açısı, hayattan beklentileri, ilgi alanları ve meraklarıdır. Belki bu maddeler bize ilk başta çok masum ve basit geliyor ama eğer değerimizi bilmeyen ya da ortak noktamızın olmadığı bir eşimiz varsa evlilik aile birliğimiz son derece zor olur. Evliliğimizi aslında devam ettiren etkenlerinde başında eşimiz ile ortak isteklerimiz ve meraklarımız yer almaktadır.

En önemli etkenlerden bir tanesi de eşler hiçbir zaman işini, ebeveynlerini, akrabalarını, arkadaşlarını, kendi bireysel sosyal alanlarını ya da bireysel isteklerini aile kavramından üstün tutmamalıdır. Aynı zamanda hangi konu olursa olsun ortak karar alınmalıdır ve ortak hareket edilmelidir.

Peki eşimizi gerçekten tanıyor muyuz? Bunu nerden anlayacağız? Temel maddelerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

1.      Eşim nelerden hoşlanıyor?

2.      Eşimi rahatsız eden durumlar ya da konular neler?

3.      Eşimin ilgi alanları neler?

4.      Eşim ile ortak aktivitelerimiz neler?

Bu sorulara cevap verebiliyor olmamız gerekiyor J

Psikolog Melisa hanım


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul