Aile Ortamımızda Yaşadığımız Sorunlar Bizi Evliliğe İter Mi? | Terapi Evreni
Aile Ortamımızda Yaşadığımız Sorunlar Bizi Evliliğe İter Mi?

Aile ortamımızda yanlış ebeveyn tutumlarından dolayı ev ortamından uzaklaşma ya da kaçma düşünceleri ortaya çıkabiliyor. Öncelikle olarak her birey özel ve farklıdır, her konuda olduğu gibi bu konuda da kesinlikler herkes böyledir diyemeyiz. Genel olarak ifade edecek olursak eğer mutsuz ve problemli bir aile ortamında yetişen bireyler ya da ebeveynleriyle çatışma içerisinde olan bireyler genel olarak ayrı eve çıkmayı, uzakta okumayı ya da evlenmeyi bir çözüm olarak düşünür.

Bireyler aile ortamında yaşadığı sorunlarla baş edemediği zaman evlenmeyi kaçış olarak görebiliyor. Bu kaçış ortamında bireyin odaklandığı tek durum tamamen ev ortamından uzaklaşmak olduğu için bazen sorgulamadan, yargılamadan, kendi için iyi mi kötü mü düşünmeden hareket edebiliyor. Bunun sonucunda da maalesef bireyin almış olduğu karar kendine ve hayatına zarar verebiliyor.

Kendimizi ya da ailemizi suçlamak ve bulunduğumuz ortamdan uzaklaşmak/kaçmak aslında bir temelli çözüm değildir. Evet belki geçici olarak bir çözüm olabilir, evet belki o an bize iyi de gelebilir ama sorunun parçasını değil bütününü düşündüğümüzde çözüm yolunun bu olmadığını anlarız. Kısa vadede bir çözüm olarak gördüğümüz bu kaçış planını uygularken sadece problemli aile ortamından kurtulmak için kendimizi düşünmeden hareket etmemiz ve böyle tutum ve davranışlarımız doğrultusunda hayatımızda olan partnerimizde bu doğrultuda istek ve sınırlarımızı bilmez. Bir süre sonrada kendimize çözüm olarak bulduğumuz bu kaçış ortamımızda da sorunlar yaşamaya başlayabiliriz. Bazen o an yaşadığımız zorlu süreçler doğrultusunda doğru karar vermeyebiliriz ama önemli olan bunu fark etmek ve bu yanlış kararımızdan dolayı kendimizi suçlamaktansa bu durumdan da ders çıkartıp daha güzel ve mutlu bir yaşam için neler yapacağımızı düşünmek ve onun için mücadele etmemiz gerekir.

Bu ifadeler genel ve herkes için geçerli değildir tabiki de ama bu zorlu süreçleri yaşayıp ve aynı zamanda da özel hayatında mutlu olmayan bireylerin mutlulukları için ve kendileri için bir şey yapmaktan vazgeçmeyecekleri huzur dolu bir yaşantılarının olmasını dilerim.

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul