Akran Zorbalığı Nedir ? | Terapi Evreni
Akran Zorbalığı Nedir ?

Bir kişinin fiziksel, sözel, duygusal olarak karşısındaki kişiye uygulamaya çalıştığı şiddet,güç, baskı ve zorbalığa verilen addır. Akran zorbalığı aynı yaştaki çocukların ve ergenlerin birbirlerine uygulamış olduğu zorbalıktır. Daha çok okulun ilk günlerinde belirginlik gösteren bu davranış , çocuklar için büyük bir öneme sahiptir.

Zorbalık iki kişi arasında gerçekleşir.

Zorba: Şiddeti uygulayan kişi.

Kurban: Şiddete maruz kalan kişidir.

Kurban sıfatında olan çocuk, daha çok okula gitmeyen , evde kalmak isteyen , içine kapanık çocuklarım göstermiş olduğu davranışlardır.

Zorba olan çocuk ise ailede daha çok şiddet , baskı , iletişimi kopuk ailelerin çocuklarında gözükür.

Bu şiddet içerikli eylemler daha çok kendini güvende hissetmeyen , yalnızlık , sevgisiz veya sevgi açığı olan çocukların duygularını yansıtır.

Zorbalık kendi içinde farklı türleri barındırır. Her türün kendi içinde farklı yapısı ve özellikleri bulunur.

      Zorbalık türleri nelerdir ?

Fiziksel Zorbalık: Kişinin fiziksel olarak kurbana zarar vermesidir. Örneğin; tekme atmak, vurmak , saçını çekmek vb fiziksel davranışlar.

Sözel Zorbalık: Karşısındaki kişiye sözel olarak , dalga geçmek , hakaret etmek, aşağılamak gibi sözel davranış ve tutumlardır.

Duygusal Zorbalık: Karşısındaki kişinin dedikodusunu yapmak, dışlamak, yokmuş gibi davranışlar sergilemeye duygusal zorbalık denir.

      Ebeveyn olarak ne yapmalıyız ?

- Eğer çocuğumuz saldırgan davranışlar sergilediğinde istediklerini yapmamalıyız. Sınırlar belirlemelisiniz ve bu sınırların aşılmasını engelleyin.

- Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar vermeliyiz, böylelikle kendine güvenmesini sağlamalıyız.

- Çocuğunuz kızgın veya öfkeliyken onunla tartışmamalıyız. Siniri yatıştıktan sonra kendisiyle konuşmayı denemeliyiz.

- Çocuğunuz tablet, bilgisayar, telefon gibi araçlardan çizgi film veya video tarzı şeyler izliyor ise şiddet içermeyen görsel videolar olduğuna dikkat etmeliyiz.

Unutmayalım, çocuklar gördükleri davranışları sergilerler. Ebeveynler olarak çocuklarımızın yanında yaşamış olduğumuz veya kurmuş olduğumuz ilişkilere dikkat etmeliyiz. Çünkü bizleri taklit eden çocuklarımız olduğunu unutmayalım :)

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul