Aldatan Kadınlar | Terapi Evreni
Aldatan KadınlarBir ilişkide eşlerden birinin diğerini aldattığını öğrendiğinizde ilk kimin aldattığını düşünürsünüz?
Çoğunuzun erkeğin dediğini duyar gibiyim .Haksız sayılmazsınız çünkü aldatma konusunda toplumumuzda nam salan taraf ilişkinin erkek tarafı olduğu düşünülüyor fakat bu kadınların da aldatıyor olduğu gerçeğini maalesef değiştirmiyor sadece perdeliyor.

Kadınlar neden aldatır konusunu ele almadan önce , aldatmak yani ‘ihanet’ kavramı tam olarak ne anlama gelir ?
İhanet; bir kişinin ilişkideyken bir başkasıyla fiziksel, cinsel, duygusal yada iletişimsel temas kurması anlamına gelmektedir.

Evet, günümüzde aldatma denilince akla ilk erkekler geliyor fakat ne yazık ki iki tarafta aldatan olabiliyor.
Erkeklere neden aldattıkları sorulduğu zaman çoğunlukla hormonlar, dürtüler, cinsellik arzusu gibi cevaplar gelirken; bu sorunun yöneltildiği kadınların büyük çoğunluğu duygusal sebeplerle ilgili açıklamalar yapıyor. Kadında erkekte ihanet edebiliyor hem de neredeyse aynı oranda. Aldatmanın erkeklere özgü bir durum gibi algılanmasının nedeni aslında toplumun aldatan kadın ve erkeği ne yazık ki aynı kefeye koymaması ,aynı şekilde yargılanmamasıyla alakalı. Dolayısıyla bu durumun bizim kültürümüzde aldatan erkeğin ’elinin kiri’ ,aldatan kadının ise bir ‘lekesi’ olarak görülmesidir sebep. Bu düşünce yapısında büyüyen bir erkek aldatmayı daha meşru görürken aldatmak onlar için hak olarak düşünülüyor ve bunu da genelde ihtiyaç olarak meşrulaştırırken  cinsel takviminin belirlediği dönemlerde aldatıyor .Kadınlar üzerlerinde kurulan toplumsal baskı nedeniyle aldatma konusunda çok daha temkinli davranıyor ve genelde yaşadığı duygusal boşluklar ve mutsuzluklar nedeni ile aldattıklarını belirtiyor.

Peki ,bir kadın neden aldatır?

Şüphesiz ilgi görmek ve beğenilmek herkesin hoşuna gider fakat bu durum kadınlar için neredeyse bir ihtiyaçtır,duygusal doyum demektir.Kadınlar  sevildiklerini kendilerine gösterilen sevgi ve ilgi kadar hissederler ve aksi taktirde sevilmedikleri ve beğenilmedikleri hissine kapılırlar.Öyle ki ; ilgisiz bir eş bir kadının hayatını kabusa çevirebilir.Üstelik kendilerine gösterilmeyen ilginin evin dışındaki kişilere gösterildiğine şahit olursa bu durum kadın için psikolojik bir yıkıma sebep olabilir.Kadınlar erkeklerin tam tersine oluşan bu duygusal boşluğu doldurma arayışına girdikleri için bu kavramı dışarda arayarak eşlerini aldatma hatasını yapabilirler.

İlişkide yaşanan huzursuzluk, sık sık tartışmak,evliliğin bir iş ortaklığı  gibi bitmemesi gereken bir şey olarak görülmesi, aile baskıları, zamanında zorla evlendirilmiş olmak, şiddet vs gibi bir çok neden sıralanabilir aldatan kişilere aldatma sebebi sorulduğunda.

Kadınlar özellikle eşlerinde ilgi,sevgi güven ve aidiyet duygusu arayışı içindedir.Eşi tarafından bu kavramlarla alakalı doyurulmayan bir kadın kendini son derece yetersiz,değersiz,dişiliğini kaybetmiş ve mutsuz hisseder .Bunların yanında eğer ilişkide eleştiri artmışsa,şiddet veya tartışmalar varsa,aşağılama ve yok sayma gibi kavramlar çok fazla görülüyorsa o ilişki de maalesef aldatan taraf kadın da olabiliyor.Çünkü maddi ve manevi açıdan güçlü olduğunu kendi kendine kanıtlama arzusu orada devreye giriyor.

Aldatılan kadınlar da sıklıkla sırf eşlerinden intikam alma ve içini rahatlatma duygusunu hissetmek yada ödeşme duygusunu hissetmek için eşlerini aldatabiliyor.Yaşadıklarının aynısını eşine kadın kendi içinde kırılan onurunu düzelttiğini düşünüyor.Elbette bu düşünce hiç sağlıklı ve doğru değildir ve son derece yanlış ve sağlıksız bir düşünce yapısıdır.Burada sadece yanlış yaptığını bildiği bir duruma karşı vicdan rahatlatma ve savunmaya geçme gereksinimi ile alakalı bir durum söz konuşur.

Daha sayfalarca sıralayabileceğimiz ve aldatmanın size göre ‘haklı’ pek çok gerekçesi olabilir fakat şunu unutmamalısınız ki aldatmanın asla bir gerekçesi yada meşru nedeni olamaz.Bu hem kadın hem erkek için geçerlidir. Aldatan kişi karşısındakini değil ,sadece kendisini aldatır.

Bugüne kadar ortaya çıkmamış olması bu yanlışı devam ettirmeniz anlamına gelmez.Eğer yaşadıklarınız sebebiyle daha önce aldatma düşüncesi aklınızdan geçti ya da bunu eyleme döktüyseniz veya halen bu eylemi devam ettiriyorsanız lütfen bu yanlıştan bir an önce dönün ve sizi bu duruma iten sebeplerin ne olduğunu tespit edip çözüm yolları bulma arayışına girin.İhanetin büyüğü küçüğü yada bir gerekçesi olmaz.Bunu partneriniz için değil en çok kendiniz için yapın ve hemen şimdi bu durumu sonlandırmak için adım atın .Zira bu durum ortaya çıktığında sizi çok daha zora sokabilir ,geri dönüşü olmayan büyük krizler yaşanabilir,hatta ilişkiler bitebilir.

Unutmayın, hayatta her hareketinizin ve seçiminizin bir geri dönüşü var! Hala geç değil..


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul