Altı Kadın Kişilik Tipi: Alfa-Beta-Gama- Omega-Delta-Sigma Kadınları | Terapi Evreni
Altı Kadın Kişilik Tipi: Alfa-Beta-Gama- Omega-Delta-Sigma Kadınları

Kadınlar arasında çeşitli kişilik tipleri mevcuttur:

Alfa, Beta, Gama, Omega, Delta ve Sigma kadınları. Bu kişilik türlerini anlayarak kadınların güçlü ve zayıf yönlerine, başkalarıyla olan etkileşimlerini ve ilişkilerini nasıl şekillendirdiklerine dair içgörü kazanabiliriz.

 

Alfa Kadın

Alfa Kadını, iddialılığı ve doğal liderlik nitelikleriyle karakterize edilir. Erkek meslektaşlarıyla çeşitli özellikleri paylaşır, kendine ve yeteneklerine güvenir. Alfa Kadını kendi değerini bilir ve kendisiyle gurur duyar.

Kendine olan güveni,hem profesyonel ortamlarda hem de günlük yaşamdaki duruşu ve davranışlarından açıkça görülür. Kendine duyduğu güven, dayanıklılığı ve gücünün yüksek olması zorlu durumlarda kolaylıkla ilerlemesine yardımcı olur.

Alfa kadınlarının yüksek özgüvenleri onları hem erkekler hem de kadınlar için çekici kılmakta, motivasyonları ve kararlılıkları onların daha yüksek pozisyonlara zahmetsizce ulaşmalarını sağlamaktadır.

Pek çok kadın CEO, başkalarından emir almayı reddettikleri ve şirketlerinin büyümesine aktif olarak katkıda bulundukları için Alfa Kadın olarak kabul ediliyor. Alfa kadınları sıklıkla diğer kadınlara ilham verir ve rol model olarak hizmet eder, onları sınırlarını zorlamaya ve büyüklüğe ulaşmaya teşvik eder.

 

 

BETA KADIN

Alfa Kadının aksine, Beta Kadın genellikle uysal ve pasif olarak algılanır. Uyum sağlamak için sessiz kalmayı ve fikirlerini saklamayı tercih ederek çatışma ve yüzleşmelerden kaçınma eğilimindedir.

Beta Dişileri, itaatkâr bir doğaya sahip, iyi kalpli bireylerdir; bu durum bazen başkalarının da onların uzlaşmacı mizaçlarından yararlanmasına yol açarlar. Kabul edilme ve dostluk arzusu, onları sarsılmaz bir nezaket ve cömertlik göstermeye sevk eder.

Dost canlısı olmaları takdire şayan olsa da, aynı zamanda onları sömürüye karşı savunmasız hale getirebilir. Ancak Beta Dişileri, gerçek sıcaklıkları ve başkalarına yardım etme istekleri nedeniyle güçlü ilişkiler kurma ve sürdürme konusunda üstündürler. İdeal arkadaşlar edinirler, her zaman destek sunmaya ve yardım etmeye hazırdırlar.

Kaygı ve güvensizlik, Beta Dişilerin ortak sorunlarıdır ve sıklıkla kişisel gelişimlerini ve kendilerini ifade etme yeteneklerini engeller.

 

Gama Kadın

Gama Kadını bireyselliğine ve kişisel ihtiyaçlarına güçlü bir vurgu yapar. Arkadaşlıklara veya ilişkilere başlamadan önce kendi refahını ve mutluluğunu sağlar. Bu kişilik tipi hem yalnızlıkta hem de arkadaşlar arasında rahattır. Alfa Dişilerine benzer şekilde, Gama Dişileri de öz değerleri konusunda derin bir anlayışa sahiptirler, ancak bunu başkalarına kanıtlama ihtiyacını hissetmezler. Düzenli ve dengeli bir yaşam tarzı yaratarak yaşam alanlarını ve programlarını titizlikle düzenlerler.

Gama Dişileri, kontrolü kullanabildikleri ve işleri kendi tercihlerine göre yapılandırabildikleri ortamlarda başarılı olurlar. Hedeflerinin peşinden aralıksız giderler, her zaman büyük resmi düşünürler ve uzun vadeli başarıya yol açacak eylemlerde bulunurlar. Bu amaç kesinliği, özgüvenleriyle birleştiğinde, onları olumsuzluklardan ve kendilerinden şüphe etmekten korur. Gama Dişileri arkadaşlıklarına ve ilişkilerine büyük ölçüde katkıda bulunur ve çoğu zaman başkalarının organize ve tutarlı olması için motivasyon gücü görevi görür.

 

 

Omega Kadın

Omega Kadınları tutkulu ve zeki bir doğaya sahip olmalarına rağmen çekingen ve utangaç olma eğilimindedirler. Yeni insanlarla sosyalleşmek yerine evlerinin rahatlığını tercih ediyorlar ve duygularını açıkça ifade etmekte zorlanıyorlar. Bununla birlikte, görünüşte sakin dış görünüşlerinin ardında, Omega Dişileri, bunları kolayca açığa vurmasalar da, güçlü duygular yaşarlar. Zeka Omega Kadınlarının dikkate değer bir özelliğidir ve muhtemelen onların geniş ilgi alanlarından ve kendilerini entelektüel uğraşlara kaptırma eğilimlerinden kaynaklanmaktadır. Aşk ve tutku kavramlarını dolaylı olarak benimseyerek aşk romanları ve filmleriyle dolaylı olarak yaşamakta teselli bulurlar. Omega Kadınları Tutkularını ve zekalarını paylaşan, entelektüel meraklarını tatmin eden derin, Anlamlı konuşmalar yapan ortaklar ararlar. Düşünceli olmaları ve entelektüel derinlikleri onları olağanüstü arkadaşlar ve ortaklar yapar.

 

Delta Kadın

Delta Dişi, ev konforunu sosyal etkileşimlere tercih ederek Omega Dişi ile benzerlikler paylaşıyor. Ancak Delta Dişilerinin önemli bir ayırt edici özelliği gerçekçi doğalarıdır. Ayakları yere basan, pratik ve sabırlı olan bu kişiler hayata aklı başında bir bakış açısıyla yaklaşırlar. Delta Dişileri geçmiş deneyimlerinden dolayı karamsar görünebilir ve hayatın her zaman en iyi sonuçları getirmediğine dair inançlarını şekillendirebilirler. Dahası Delta Kadını, çeşitli sosyal durumlara katılımını engelleyebilecek güvensizlikler ve öz farkındalıkla mücadele eder. Delta Dişileri çekingen ve sessiz kalsa da, özellikle de rahat oldukları kişilerle iletişim kurarken etkili iletişim becerilerine sahiptir. Yeni insanlarla yüzeysel ilişkiler kurmak yerine anlamlı bağlantılar ararlar, daha derin bir anlayış geliştirmede kelimelerin gücünün farkına varırlar.

 

Sigma Kadın

Sigma Kadını, güven ve iddialılık da dahil olmak üzere Alfa Kadını ile çeşitli özellikleri paylaşır. Ancak onu diğerlerinden ayıran şey duygusal bağlanma eğilimidir. Bir Sigma Kadını birisiyle duygusal bir bağ geliştirirse, bu bağı koparmak onun için zorlayıcı hale gelir. Bu kişilik tipi esrarengiz bir aura yayar, bir odaya girerken veya bir sohbete girerken dikkati çeker. Korkutucu varlığına rağmen Sigma Kadını, değer verdiği insanlara son derece sadıktır. Başkalarına isteyerek yardım eder ve kendisine gösterilen iyiliğin karşılığını verir.

 Bu sadakati ve elde edilemezliği insanları cezbetme eğilimindedir, ancak ikincisi aynı zamanda güvensizliğe de yol açabilir. Sigma Dişisinin cazibesi, onu başkaları için ilgi çekici kılan gizeminde yatmaktadır.

 

Sonuç olarak;

Altı kadın kişilik tipi, kadınların sergilediği çeşitli özellik ve niteliklere dair içgörüler sunmaktadır. Her kişilik tipi, etkileşimleri ve ilişkileri etkileyen kendi güçlü ve zayıf yönlerini beraberinde getirir. Alfa Kadının güveni, Beta Kadının nezaketi, Gama Dişinin bağımsızlığı, Omega Dişinin tutkusu, Delta Kadının gerçekçiliği veya Sigma Kadının cazibesi olsun bu kişilik türlerini anlamak ve bilmek kadınların daha zengin bir şekilde anlaşılmasına olanak tanır.

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Berna
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul