Anksiyeteyi Tetikleyen Bazı Alışkanlıklar | Terapi Evreni
Anksiyeteyi Tetikleyen Bazı Alışkanlıklar

Aşırı kafein tüketimi: Kafein içeren içecekler aşırı miktarda tüketildiğinde, zararlı yan etkileri olabilir. Aşırı kafein tüketmek anksiyeteyi artırabilir ve tetikleyebilir.

Çok az uyumak: Yetişkinler için gece uykusu ihtiyacı 7-8 saat olarak tanımlanmıştır. Bu süre daha kısa olduğunda, gün içinde yorgun hissedebilirsiniz ve bu anksiyetenizi tetikleyebilir.

Düzensiz olmak: Düzenleme eksikliği anksiyete ve strese yol açar. Budan dolayı yapacağınız şeyi son ana bırakmamak, bir gün öncesinden planlamak iyi bir fikir olabilir. Gün içerisinde planlarınızı geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Her şeyi kontrol etme zorunluluğu: Ben yapmazsam başkası bu işi iyi yapamaz dediğiniz zamanlar oluyor mu? O zaman bunu değiştirmenin vakti geldi. Aileniz, ilişkileriniz, işiniz ve hayatınızdaki her şeyin kontrolünü elinizde tutmanız oldukça zor. Kontrolünüz dışında olan durumlara odaklanmak yerine kontrolünüzde olan durumlara odaklanmalısınız; sınırlarınız, duygularınız, düşünceleriniz gibi.

Herkesi memnun etmeye çalışmak: Etrafınızdaki herkesi memnun etmeye çalışmak, yorucu ve bunaltıcı bir hale gelebilir. Başkalarını memnun etmeye çalışırken, öfke, üzüntü, kaygı gibi sizi zorlayan duygularla baş başa kalacaksınız. Kendinizi daha iyi hissetmek zor değil. Önceliği kendinize ve duygularınıza tanıyacaksınız. Bu bir bencillik değildir. Önce ben demektir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı: Fiziksel aktivite eksikliği duygusal sorunları ve anksiyeteyi artırabilir. Bu birkaç adım atmak, yürüyüş yapmak da olabilir. Başladığınızda kendinize çok yüklenmeden hafif bir tempoda başlamak iyi olacaktır. Fiziksel egzersizlerin, mutluluk hormonu olan endorfin hormonunu artırabilmede büyük rolü vardır. Bununla birlikte hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.


Psikolog
Yazar
Psikolog Güldan
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul