Antibiyotikleri doğru kullanıyor muyum? | Terapi Evreni
Antibiyotikleri doğru kullanıyor muyum?

Antibiyotikler vücudumuzda gelişen bakterilerin çoğalmasını önlerken bazen de bu bakterileri öldüren ilaç gruplarına verilen isimdir. Solunum yolu enfeksiyonları, üriner sistem enfeksiyonları, sindirim sistemi enfeksiyonları başta olmak üzere birçok bakteriyal enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip olduğu için antibiyotiklere, “hayata karşı” denilmektedir.

Antibiyotik kullanımı esnasında istenilen sonuca ulaşılması için beslenmenizde yeterli enerji ve protein alımını sağlamış olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ilaç emiliminin doğru bir şekilde sağlanması için antibiyotiği aldığınız saat dilimi de oldukça önemlidir. Bazı antibiyotiklerin yemekten 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra uygun miktarda sıvı ile tüketilmesi gerekmektedir.

Antibiyotik kullanımı esnasında ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklar vücutta bazı besin değerlerinin emiliminin azaldığının habercisi olabilir. Özellikle diyetle alınan C, K vitaminleri yakından takip edilmelidir.

Antibiyotik kullanımı sürecinde ilaçla birlikte alınan sıvının cinside oldukça önemlidir. Örneğin; akne tedavisinde alınan her bir tabletle yaklaşık 250 ml su tüketilmesi gerekirken, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin süt veya süt içeren bir sıvıyla alınmasının ilacın vücuttaki alımının arttıracağını bilmenizde yarar olacaktır.

Antibiyotik kullanırken en az 72 saat süreyle alkol alınmaması da önemli bir nottur. Bazı antibiyotiklerin alkolle birlikte kullanımı; merkezi sinir sisteminde hasar, baş dönmesi, uyku hali, uyuşukluk, karında kramplar, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Antibiyotik kullanımı esnasında doğru beslenme etkili ve doğru tedavide yardımcınız olacaktır. Te yandan gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımından sakınmanız vücudunuzda oluşabilecek dirençl bakterilerin önüne geçecektir.

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul