Antidepresanlar | Terapi Evreni
Antidepresanlar

Antidepresan kullananlar nelere dikkat etmelidir?
Kimler kullanmalıdır?
Kimle kullanmamalıdır?
Bağımlılık yapar mı?
Yan etkisi var mıdır?
Zararlı mıdır?

Öncelikle en sık yapılan hatalardan biri antidepresanları hekim kontrolü olmadan bir arkadaş tavsiyesi ile kişilerin kendi kendilerine kullanmaya başlamasıdır. İlk uyarım; bir antidepresanı mutlaka bir psikiyatristin başlaması, belli aralıklarla takip etmesi ve yine hekim kontrolünde bırakma kararı verilmesi konusundadır. Kişiler ilk aylarda bile iyileşmiş hissedebilir böylece artık ilacı kullanmaya ihtiyacı kalmadığını düşünebilir. Fakat tamamen şikayetler ortadan kalkmış olsa bile en kısa 6 ay ile
1 sene arasında kullanılmalıdır. Erken bırakıldığında hastalık hızlıca geri dönebilir ve eskisinden daha da kötü hissetme gibi şikayetler oluşabilir. İlaç kullanırken belli periyotta kan tahlili gerekir ve doz ayarı yapılmalıdır. Mümkünse her gün ayı saatlerde alınması önemlidir.

Yapılan çalışmalar antidepresanların bağımlılık yapmadığını söylüyor. Fakat kişiler ilacı bıraktığında yada bir gün atladıklarında hissettikleri farklılıkları ve belirtileri bağımlı olduğu yönünde yorumlayabiliyor. Bu durumda bilmemiz gereken şey şu; antidepresanların farklı özellikleri vardır. Seratonin çekilmesi dediğimiz belirtiler ilaç atladığınızda olabilir ve bu normaldir. Küçük doz ile başlanır ve doz ayarlandıkça vücut alışıyor. Bırakırken de mutlaka dozlanmalıdır. Her ilaç size özel etkiler bırakabilir. Bir kişide meydana gelmemiş yan etkiler sizde görülebilir.

Antidepresanlar bağımlılık yapmaz.Eğer soru psikiyatrik ilaçlar bağımlılık yapar mı ? olmuş olsaydı o zaman anksiyolitik grubu dediğimiz kaygı giderici ilaçlar ,le ilgili böyle bir algı vardır.Bu ilaçlar bırakıldığında maddenin vücuttan alınması ile çekilme belirtileri gösterir.Fiziksel bağımlılık sadece yoksunluk belirtileri ile olmaz.Bırakıldığında bu çeşit belirtiler olabilir ve normaldir.Mide bulantısı,titreme,huzursuzluk,iştahsızlık,uykusuzluk gibi çekilme belirtileri olabilir. Bu ilacın sizde bağımlılık yaptığı anlamına gelmez.

Bazen fizyolojik bağımlılıktan ziyade psikolojik bir bağımlılık oluşur.Kişi ilacı uzun yıllar kullanmasına rağmen bırakmaz ve içmediğinde çok kötü hissettiğine kendisini inandıırmıştır.Burada artık psikolojik bir bağımlılık oluşmuştur. Bu durumda bu inancın değişmesi için psikolojik destek alınabilir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul