Aşırı Cinsel İstek (Hiperseksüalite) | Terapi Evreni
Aşırı Cinsel İstek (Hiperseksüalite)


Aşırı cinsel istek, kişinin cinsel dürtülerini kontrol atına alamama durumudur. Cinsel bağımlılık, hiperseksüalite, kompulsif cinsel davranış gibi farklı kavramlarla tanımlanabilir.
Aşırı cinsel istek kavramı ile beraber akıllara gelen çeşitli sorular olacaktır.
Aşırı cinsel istek ne demek?
Ne zaman aşırı cinsel istekli olurum?
Günde kaç kez cinsellik yaşamak aşırılık demektir?
Bu bir sapkınlık mı? Hastalık mı? Sorun mu?... gibi soruların cevapları üzerinden bu yazıda aşırı cinsel isteklilik durumu ele alınacaktır.

Cinsel istek elbette önemlidir. Nasıl ki cinsel isteksizlik ilişkide sorun yaratıyorsa aynı şekilde aşırı cinsel istekte ilişkilerde bir sorun yaratabilir. İlişkinin %60-70’lik bir kısmını kapsadığından bahsettiğimiz cinselliğin az veya aşırı olması önceleri sorun değilmiş gibi gözükse de zamanla ilişkinin dinamiğini etkilemeye başlar.
Aşırı cinsel istek dediğimizde aklımıza bir sayı gelmemelidir. Örneğin günde 3 kez cinsel ilişkiye girdiniz veya haftada 10-20 kez cinsel ilişkiye girdiniz ve dolayısıyla siz aşırı cinsel isteklisiniz diyemeyiz. Aşırı cinsel istek demek kişinin sürekli cinsellikle ilgili düşüncelere, dürtülere ve eylemlere sahip olması yani aklında sürekli cinsellik olması diyebiliriz. Aşırı cinsel istek eşli veya eşsiz de dışa vurulabilir. Bu, tek başına cinsel doyuma ulaşmak olabilir, pornografik görüntüler izleme eğiliminde olmak olabilir veya bir partner ile olabilir.

Bu durum kişinin hayatına zarar verir mi?

Eğer zihinde sürekli kurcalayan ve rahatsız edici şekilde cinsellik durumu var ise ve kişi bu rahatsız edici derecede olan düşünceleri asla zihninden çıkartamıyorsa; iş yerinde işiyle ilgilenmek yerine sürekli onu tahrik edebilecek uyaranlar arayışındaysa ya da gün içinde kendini kontrol edemeyeceği biçimde cinsel eylemler içerisinde bulma durumu yaşıyorsa, aşırı cinsel istek var diyebiliriz.
 

Kadınlar mı? Erkekler mi?

Hem kadında hem de erkekte görülmekle birlikte yapılan çalışmaların sonucunda daha çok erkeklerde görüldüğü anlaşılmaktadır. Nemfomani kadınlarda hiperseksüaliteye verilen addır. Bu durumun erkeklerdeki karşılığı ise satiriasis olarak adlandırılmaktadır.
Aşırı cinsel istek aslında kişinin hem sosyal hem de ilişkisel hayatına zarar verebilir çünkü bu durumda kişilerin partnerinden de istekleri bir noktada artmış olur. Dolayısıyla partneriyle bir uyumsuzluk, aldatma, güvensizlik veya istenmeyen adli durumlara bile yol açabilir.

Ne yapmalısınız?

Birçok sebepten kaynaklı oluşan bir durum olabilir. Biyolojik rahatsızlık, penis veya klitorisin aşırı hassasiyeti, cinsellikle ilgili bir travmatik durum ile alakalı olabilir. Kendinizde ya da eşinizde böyle bir durum fark ederseniz izleyeceğiniz ilk adım öncelikle bu sorunun kaynağının ne olduğuna odaklanmak ve bununla alakalı bir uzmana görünmek ve biyolojik kaynağını araştırmak; devamında ise bir psikiyatrist takibi ile ruhsal kaynaklı olup olmadığını araştırmak olmalıdır. Ruhsal veya biyolojik kaynaklı olmadığı anlaşıldığı noktada ise, bu durumda bir cinsel terapistten yardım alınabilir.
 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul