Aşırı Seven Kadınlar | Terapi Evreni
Aşırı Seven Kadınlar

Sevdiğiniz kişinin terapisti olmaya adandıysanız, sizi rahatsız eden davranışlarına rağmen düzeltebileceğinize inanıyorsanız ve ilişki içinde iyi hissetmiyor olmanıza rağmen devam ettirmek için yanıp tutuşuyorsanız; siz bir aşırı seven kadınsınız.

  Bu terim ABD’li yazar Robin Norwood’un bu durumda olduğunu düşündüğü danışanları için kullandığı bir terimdir. Bu kadınlar uzun süren acılarla boğuşan ancak bu acıdan kurtuluşunun kendi içlerinde olduğunu fark etmeyen kadınlardır. Tek bir inanışları vardır o da: Sevdiğim için ne kadar acı çekersem ilişkim o kadar güzeldir. Düşündüğünüzde bu tabirler kanınızı donduruyordur. Biri onu onun kadar sevmeyen bir adam için uğrunda yıllarını feda ediyor. Kendimize itiraf etmeliyiz ki bir süre boyunca biz de bu kadındık, belki de hala o kadınız.

 Bu kadınlar ne yapıyorlar ya da ne hissediyorlar derseniz eğer; özetle bildikleri acılara tutunuyorlar. Yıllarca ailelerinden öğrendikleri uygunsuz sevgiyi yetişkinlik dönemlerinde yeni ilişkilerine taşıyorlar. Bir vakadan yola çıkarsak; alkolik ve sorumsuz bir babayla büyüyen bir kadının romantik ilişkilerinde de seçeceği kişi tıpkı babasıyla baş etmeyi öğrendiği gibi alkolik ya da sorumsuz bir kimse olacaktır. Bu kadın babasıyla yaşadığı zorlu mücadeleler dışında sağlıklı bir ilişkiyi hiç deneyimlemedi, sağlıklı bir ilişkiyle baş edebilmek ona çok yabancı bir kavram. Aşırı seven bu kadınımız geçmiş acılarına tutunarak değişmesi, tedavi olması umuduyla yanıp tutuştuğu aşkıyla mücadele edecektir.

 Geçmiş deneyimlerimiz, ebeveyn tutumlarımız siz onların hayatınızdaki yerini fark etmedikçe önünüze tekrarlayarak çıkacaktır. Bilirsiniz ki insanlar daha önce baş ettikleri acıları seçeceklerdir. Bu döngüyü kırabilmek ise ancak geçmiş yaşantıların davranışlarınızın üstündeki etkisini fark ederek mümkün olacaktır.

 Belki yıllardır ‘Aşırı Seven Kadın’ olarak sürdürdüğünüz mücadeleyi sonlandırabilirsiniz. Belki de sizin için iyi olan ilişkiyi tanıyabilirsiniz. Ve en önemlisi tedaviye ihtiyaç duyan erkeklerin rehabilitasyon merkezi olmaktan vazgeçebilirsiniz. Bunu başarabilirsiniz… Başarabilirsiniz çünkü daha önce birçok acıyla baş ettiniz. Kendinize yeni acılar yaratmak yerine hak ettiğiniz, bir kadın olarak yaşayacağınız haklı gururu hissedebilirsiniz.

 Sevgili kadınlar sizler birçok şey olabilirsiniz; bir anne, eş, doktor, ev hanımı vs. ancak size iyi gelmeyen, ruhunuza dokunmayan insanların har vurup harman savurduğu bir dövüş arenası olamazsınız.

 Aşırı seven değil dengeli seven kadınlara…

Sevgilerimle

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul