Aşk Bir Hastalık Mıdır? | Terapi Evreni
Aşk Bir Hastalık Mıdır?

Asırlardır aşka dair birçok şey yazılmış çizilmiştir. Aşk, genel olarak bir şeye aşırı tutkuyla bağlanma ve hayranlık olarak tanımlanabilir. Fakat bu aşırı bağlama ve hayranlık hali bu kişiyi idealleştirdiğimiz için yaşanır. Bu yüzden aşk farklı şekillerde yorumlanmıştır. Örneğin ünlü yunan filozofu Platon “Aşk, ciddi bir hastalıktır.” demiştir. Aşkın hastalık olarak tanımlanması bununla da sınırlı değildir. Psikolojide de aşkın delilik olduğuna dair yorumlar vardır. Peki neden bu yorumlar yapılmaktadır.

 

Aşık olduğumuzda hormonlarımız ve dolayısıyla algımız değişir. Karşımızdakini idealleştiririz. Yani onu yüceltiriz. İyi özelliklerini daha iyi görür, kusurlarını gözardı ederiz. Böylece sanki karşımızdaki insan mükemmel gibi düşünürüz. Normalde kabul edemeyeceğimiz şeyleri o heyecan ve tutkuyla kabul eder, bize güzel gelmeyecek şeylere hayranlık duyarız.

 

Psikolojide gerçeklikten kopmaya, kendi gerçekliğini kurmaya verilen isim psikozdur. Psikozda insanlar dünyayı, kişleri, olayları gerçekte olduğundan farklı görür ve bu farklı hale inanırlar. Kendi gerçekliklerinin içinde kayboldukları için başka türlü bir gerçekliğin varlığına ikna olamazlar. Aşık olduğumuzda algımızda gerçekleşen tüm değişiklikler de bir psikoz halini andırmaktadır. Yani aşk için kısa süreli bir psikoz yani delilik diyebiliriz. Örneğin bazen, ona zarar veren birine aşık olan bir arkadaşımıza ne kadar durumu anlatsak da ikna olmaz ve aşık olduğu kişiyi bırakamaz. Hatta bazen siz onlara gerçeği söylediğiniz için size öfkelenirler. Kendi gördükleri hale o kadar inanmışlardır ki, “Aşk senin gözünü kör etmiş.” deriz.

 

Aşkın gözü kör olsa da, alevlenme hali geçici olduğu için sonradan yaşadıklarımızdan pişman olabiliyoruz. Bu alevli aşk dönemini en zararsız şekilde geçirmek ve bu hastalık halini sağ sağlam atlatabilmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var. Öncelikle ne kadar yoğun hissederseniz hissedin, kendinizi kimselere emanet etmeyin. Kendinizi, arkadaşlarınızı, işinizi ve ailenizi ihmal etmeyin. Bir çocuğunuz olsaydı onu nasıl korurdunuz? O şekilde kendinizi tehlikelerden koruyun. Çok büyük kararlar almamaya, etrafınızda güvendiğiniz kişilerle fikir alış verişi yapmaya özen gösterin. Aşk bir hastalıksa çaresi dengedir. Aşırılara kaçmamak için, aranızda dengeli bir alışveriş olmasına ve kendi ihtiyaçlarınız arasında denge kurmaya gayret edin. Aşık olduğunuz kişi dışında sizi besleyen kaynaklar olmasına özen gösterin.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul