Aşk Bombardımanı (Love Bombing) Nedir? | Terapi Evreni
Aşk Bombardımanı (Love Bombing) Nedir?

 

İnsan ilişkilerle var olabilen bir canlıdır. Dünyaya gözümüzü açtığımız andan itibaren sosyal ilişkiler kurmaya başlar, bunu zaman içerisinde geliştirir ve romantik ilişkiler kurarak partner edinmeye başlarız. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz ilişkilerimiz her zaman sağlıklı ve gelişmemize yardımcı olan ilişkiler olmayabilir. Romantik ilişkilerimiz sırasında birçok duygusal veya fiziksel şiddete maruz bırakılabilir, bu şiddetlerin boyutları ve şiddetleri çok değişken olduğu için bazen de şiddete uğradığımızın farkına bile varamayabiliriz.

Romantik ilişkinin ilk zamanlarında bir bombardıman şeklinde yaşanan sevgi ve ilgiye boğma, iltifat ve devamlı övgü, değer gösterisi ve hediyelere boğma, geleceğe yönelik hayaller gibi olumlu algılanan davranışların ilişkide mesafe kat edildikten sonra aniden tam tersine dönmesi durumuna 'love bombing' yani aşk bombardımanı denir. Bahsedilen bu aşırı davranışlarla kendinizi bulutların üzerinde hissetmeye başladığınız anda ise love bombing uygulayan bu kişiler aniden sizi umursamamaya, görmezden gelmeye, normalde arar veya mesaj atarken bunları yapmamaya ve hatta yine olayları abartarak size cevap bile vermemeye başlarlar. Başlarda değer görme,önemsenme ve devleştirilmeye maruz kalırken bu sefer önemsenmeme, değersiz görülme ve küçük düşürülmeye maruz kalmaya başlarsınız. Yanlışı kendinizde arar ve sonrasında suçu kendinizde bulursunuz. Bu davranışlara maruz kalan kişi bir süre sonra bu olumsuzluklar olmasına rağmen ilişkiyi sonlandıramaz. Bu da kişinin özgüveninin sarsılmasına, kendini değersiz ve yetersiz hissetmesine, sonuç olarakta psikolojik bir buhrana girmesine yol açabilir.

Kendinizi Love bombinge karşı korumak veya maruz kaldıktan sonra bu durumu sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. İlk olarak ilişkilerinizin başında kendinizde olup, sınırlarınızı belirlemeniz gerekli. Sağlıklı bir ilişkinin barındırdığı sevgi,saygı ve güven üçlüsünün bir ilişki içerisinde zamanla ve karşılıklı verilen özveriyle oluştuğunu kendinize hatırlatmalısınız. Henüz başlangıçta yüksek ve yoğun duygular bulunuyorsa pause tuşuna basıp partnerinizi uyarın ve ilişkiyi değerlendirin. Daha ilk günden siz olmadan nefes alamayacağını söyleyen partnerinize bunun doğru olmadığını hatırlatarak manipüle edilemeyeceğinizi gösterin. Karşınızdaki kişinin kendi istekleri doğrultusunda davrandığını farkettiğinizde o ilişkiyi sonlandırın. İhtiyacınız olanın önce kendinize değer vermek olduğunu unutmayın ve sizi değersiz hissettiren partnerlerden uzak durun.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul