Aşk Dilleri | Terapi Evreni
Aşk Dilleri

 

Herkes sevgisini birbirine aynı şekilde iletemez ve bunun için herkesin tercih ettiği farklı yollar vardır.

Partnerinizin ve kendinizin birincil sevgi dilini keşfetmek ve bu dili düzenli konuşmak birbirinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmenizi sağlayabilir ve birbirinizin gelişimini destekleyebilir.

Sevgiyi ifade etmenin ve almanın beş farklı yolu bulunmaktadır.

Bunlar;

1.    Onay sözleri

2.    Kaliteli zaman geçirmek

3.    Hizmet eylemleri

4.    Hediyeler almak

5.    Fiziksel temas

 

1.    ONAY SÖZLERİ

Onay sözlerini bir sevgi dili olarak kullanan insanlar kalplerinde hissettikleri sevgiyi sözel olarak dışarıya aktarmayı severler. Bu kişiler   sık sık ‘Seni seviyorum’ derler ve bunu karşı taraftan da duymak isterler. İltifatlar almak ve iltifatlar etmek, takdir sözcükleri duymak gibi sözlü iletişime daha çok değer verirler. Bu kişiler, sevildiklerini, takdir edildiklerini yazılı veya sözlü olarak duyduklarında sevildiklerini, onaylandıklarını, anlaşıldıklarını ve güvende olduklarını hissederler.

2.    KALİTELİ ZAMAN

Sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar, partnerleri aktif olarak onlarla vakit geçirmek istediğinde, birlikte eğlenceli aktiviteler yaptıklarında, birlikte anlamlı konuşmalar yaptıklarında kendilerini mutlu ve değerli hissederler. Özellikle bu zaman dilimine aktif dinleme, göz teması ve tam mevcudiyet de hakim ise kişinin memnuniyeti artar.

3.    HİZMET EYLEMLERİ

Bu sevgi dili eylemlerin kelimelerden daha etkili olduğuna inananlar içindir. Kendilerine ne kadar değer verildiğini duymayı tercih edenlerin aksine bu listedeki insanlar bu değerin kendilerine davranışlar üzerinden gösterilmesinden hoşlanırlar. Sevgi diliniz hizmet eylemleri ise partnerinizin hayatınızı kolaylaştırmak için bazı davranışlarda bulunmasına izin verirsiniz.

 Örneğin hasta olduğunuzda size çorba getirmesi, sizinle ilgilenmesi gibi.. Yada sabahları uyandığınızda kahvenizi hazırlaması veya iş çıkışında çok yorgun olduğunuz için sizin yerinize kuru temizlemeye gidip kıyafetinizi alması gibi hizmet içeren davranışlarda bulunması size kendinizi mutlu ve değerli hissettirir.

4.    HEDİYELER

Hediyeler oldukça basit bir sevgi dilidir. İnsanlar size aşkın görsel sembollerini verdiklerinde sevildiğinizi hissedersiniz. Bu parasal değerle ilgili değildir, öğenin arkasındaki sembolik düşünce ile ilgilidir. Sevgi dili hediye almak olan  insanlar hediye verme sürecinde karşısındaki insanı tanır ve değer verme durumunu değerlendirir yani hediye alan kişinin seçim yaparken partnerinin sevdiği renkleri kokuları eşyaları iyi bilmesi, ilişkiyi temsil edecek nesnelerin seçilmesi kişiye duygusal açıdan kendisini mutlu hissettirir.

 

5.    FİZİKSEL DOKUNUŞ

Sevgi dili fiziksel dokunuş olan insanlar, el ele tutuşmak, sarılmak, temas halinde olmak, öpüşmek ve sevişmek gibi fiziksel sevgi işareti aldıklarında sevildiklerini hissederler. Bu insanlar için fiziksel yakınlık ve dokunma inanılmaz derecede onaylayıcı olabilir ve bu sevgi diline sahip insanlar için çok güçlü bir duygusal bağ görevi görebilir.

Takdirlerini bu dil aracılığı ile ileten insanlar, kucaklandıklarında, öpüldüklerinde, kendilerini sevgi dolu hissederler. Fiziksel dokunuşun getirmiş olduğu sıcaklık ve rahatlık hissine değer verirler.


Psikolog
Yazar
Psikolog Berna
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul