Ayrılık Sonrası Erkek Psikolojisi | Terapi Evreni
Ayrılık Sonrası Erkek Psikolojisi

Kadın ve erkek fizyolojik olarak farklılıklara sahip olduğu gibi psikolojik olarak farklılıklara da sahiptir. Özellikle evlilikte ya da ilişkilerde ayrılık sonrası bir kadın ve erkek bu farklılıklara göre bir süreçten geçmektedir. Bu süreçler hakkında fikir sahibi olmak ise sizlerin süreci daha kolay yönetmesine yardımcı olacaktır. Peki öyleyse, ayrılık sonrası bir erkek psikolojisi nasıl olur?


‘Oh be!’
Öncelikle bir erkek ilişkisi bittikten hemen sonra kendisini nefes almış gibi hisseder. Dahası; ‘bana elimi sallasam ellisi’ dermişçesine mantık dışı ve hiçbir gerçekliği yansıtmayan bir moda girer. Bu durum elbette gerçek dışıdır. Erkekler arasında ‘erkeklik gururu’ adı verilen bir tür sanrı vardır. Bu durum erkekleri küçük yaşlardan beri sürekli güçlü, mutlu göstermek üzerine inşa edilmiştir ve dolayısıyla bir erkek ne olursa olsun ayrılık sonrası üzüldüğünü belli etmek istemez. Halbuki bir ilişki bitmiştir ve aslında üzülmemek anormal bir tepkidir. Yani ilişkisi bitmiş bir kişi aslında üzülmelidir. Fakat erkeklerde bu durum kadınların aksine böyle ilerlemiyor. Bu ruh halinde olan erkek mesaj atmaz, aramaz, pişman olmaz çünkü tüm dünyadaki kadınlar isterse onun olur diye düşünüyor. Bu aşamada özellikle ilk bir ay herhangi bir eylemde bulunmaz. Aslında bu aşamada içinde çok ciddi bir acı yaşar fakat bunu değil size ya da çevresine kendisine bile itiraf edemez.

Ayrılığın ortalama üçüncü haftasından sonra ikinci aşama başlar. İnkar…
Asla aklıma gelmiyor, bir kez bile özlemedim gibi dışa vurumlarda bulunabilirler. İlk aşama bitmiştir ve bu aşamada aslında acı çekmeye başlamıştır. ‘Özlemiyorum’ ve ‘hiç aklıma gelmiyor’ demek aslında onun iç dünyasında özlemeye başladığı ve acı duygusunu hissetmeye başladığını bize işaret eder.

Ayrılık sonrası eğer gerçekten sessiz kalmış ve iletişime geçmemiş iseniz erkek tarafı şunu düşünmeye başlar. Pişmanlık … ’beni unuttu’
Kadınlar erkeklere göre çok daha sabırsız ve bir an önce ne olacaksa olsun ister.  Eğer sabırlı olmuş ve özellikle ilk bir ay boyunca hiç iletişime geçmemişseniz erkek olan taraf sizden belediği ve olmasını istediği şeyi göremediği için bunu garipser ve kafasını kurcalar. Yani böylece aslında sizin üzerinize düşünmeye başlar. Hiç mesaj atmadınız, aramadınız, rahatsız etmediniz, tartışmadınız yani onun için hiçbir şey yapmadınız. Bundan önceki tüm ayrılıklarda benzer durum yaşanmış fakat bu sefer böyle olmamıştır. Artık soğuk duş etkisine girer ve hem panik hem pişmanlık başlar.

Erkeklerin de ayrılık sonrası çok büyük acı çektiğini bilmelisiniz. Amigdala beynimizde duygu üreten badem şeklinde bir organımız ve erkeklerde kadınlara oranla daha küçük hacime sahip. Dolayısıyla onların duygu üreten organı bir kadının ki kadar büyük değil. Bu nedenle erkekler de elbette acı çekiyor fakat hem biyolojik hem de kültürel olarak yerleşmiş bir takım temel inançları ve etiketlenmeleri nedeni ile bunu kadınlar kadar yoğun ve yüzeyde yaşamıyor. Daha derinlerde daha gizli saklı yaşamayı tercih ediyor çünkü doğrusunun bu olduğunu öğrenerek büyüdü.
Emin olun ayrıldıktan sonra erkekler de sizi düşünüyor ve emin olun erkekler de özlüyor. Bunu göstermemesi hissetmediği anlamına gelmez. Eğer ayrılık sonrası ilişkinize bir şans vermek istiyor ve barışmak istiyorsanız bir kadın olarak sabırlı olmalı ve kesinlikle sessiz kalmalısınız. Ayrılık sonrası erkeğin acısı gittikçe artar. Kadının acısı ise aşağıya doğru giden ir grafikle gittikçe azalır. Bunu bilir ve ayrılık sonrası sürecinizi ona göre yönetirseniz hem daha kontrollü hem de daha rahatlamış hissedebilirsiniz.


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul