Baba Yarası Olan Kadınlar | Terapi Evreni
Baba Yarası Olan Kadınlar


Baba yarası , babası tarafından yeterince dikkate alınmamış, hak ettiği değeri gördüğünü düşünmeyen, baba figürü tarafından sürekli eleştirilmiş veya hakarete maruz kalmış, hem psikolojik hem de fiziksel olarak şiddet görmüş yani kısacası babası tarafından ihmal edilmiş kadın ve erkek bireylerin yaşadığı psikolojik tecrübe süreci olarak tanımlayabiliriz.

Bu durumu yaşayan bireylerin kadın ve erkek olmak üzere yetişkinlik hayatları boyunca farklı şekillerde hayatına yansıttığı görülmektedir. Bu yazıda daha çok, bir kadın olarak baba yarası oluşmuş kız çocuğunun yetişkin bir kadın olduğunda yaşamında ne şekilde yansımaları olabilir sorusunun cevabı psikolojik açıdan ele alınacaktır.

Elbette bir erkek çocuğunun da hayatındaki baba figürünün önemi yadsınamaz. Özellikle yetişkin erkekliğe hazırlanma ve geçiş sürecinde baba yarası oluşmuş kişilerde içindeki boşluğu ve bu konuda yaşadığı değersizlik duygusunu bastırmak amaçlı bir kişilik geliştirmektedirler. Karşılanmamış baba oğul ihtiyacı, yetişkin bir erkek olduklarında bireylerde aşırı hız tutkunu olmak, ağır ve şiddetli spor dallarına eğilim gösterme, kaslı bir vücuda sahip olmak istemek, kadınlardan uzak durmak ya da fazlaca ilişki kurmak, cinselliğe aşırı düşkünlük, otoriteye karşı taşkınlık, para biriktirmek, başkalarına güç uygulamak gibi çeşitli şekillerde gün yüzüne çıkabilir.
Babasız büyümüş ya da baba yarası olan erkeklerin büyük çoğunluğu buna rağmen başarı ve güç arayışındadır ve aslında hayatı boyunca duymayı beklediği  ‘seninle gurur duyuyorum oğlum’  cümlesinin farklı versiyonlarını arama çabasında olurlar.

Kadınlara gelecek olursak işin rengi biraz daha değişiyor.    Neden mi ?
Baba yarası olan kız çocukları gelecekte yetişkin bir kadın olduğunda en çok hayatlarına aldıkları erkekler konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Nedeni ise kız çocukları için babalarının ilk aşk olması…
Bir çok yetişkin kadın veya genç kızın bugün mutlu, değer gören bir ilişki kuramamalarının altta yatan nedeni aslında çocukluk çağında kurdukları güvensiz bağlanılmış baba-kız ilişkisi ve baba yarasıdır.
Birçok mutlu ilişki kuramamış kadının ortak noktası ‘baba yarası’ çünkü kadınların erkeklerle olan yakınlık sorunu ile kadının babasıyla arasındaki ilişki arasında önemsenmesi gereken bir bağ vardır.
Psikolojide ise bilimsel olarak bu durum önce Freud tarafından ileri sürülen, devamında ise Carl Jung tarafından ele alınan baba kompleksi yani ’Electra Kompleksi’ adı ile açıklanmaktadır.

Genellikle küçük bir kız çocuğu olduğu dönemde babasıyla sağlıksız ilişki kurmuş, sevgi, ilgi ve korunmaya yani sürekli onaya ihtiyaç duyan bireyler yetişkinlikte çoğunlukla asi bir kişilik yapısı geliştiren ve yaşlı erkek tercih eden kadın haline geliyorlar.

Öte yandan; bir babaya hiç sahip olamamış kadınların baba özlemi ve sürekli korunup kollanma ihtiyacı onları ilişkilerinde sürekli küçük bir kız çocuğu gibi davranmaya iter. Yetersiz babalık görmüş kız çocukları, yani baba yarası almış kız çocukları; hayatları boyunca bu boşluğu dolduracak bir baba figürü arayışı ile yine babaları gibi yetersiz ve değersiz hissettirecek erkekleri hayatlarına çeker ve kendilerini yine hayal kırıklığına uğratacak partner seçimleri yaparlar. Bu halk arasında bir nevi ‘kader’dir ve asla peşini bırakmaz , dahası tüm  yanlış erkekler gelir ve sanki onu bulur(!)
Kişiler, isimler, olaylar değişir ama yaşanan durum hep aynıdır.

Baba yarası olan kadınların bazı benzer özellikleri;
-Olgun erkekleri çekici bulma
-Evli erkekleri çekici bulma
-İlişkide bağımlı ve aşırı yapışık olmak
-Sürekli göz önünde olmak ve dikkatleri üzerine çekmek
-Aşırı kıskançlık duygusu
-Sekste sınırsız olmak


Bu durumu batırmak yada görmezden gelmek ise aslında o girdaba daha fazla girmekten başka bir şey değildir. Unutmayın, eğer bir şeyi şiddetle reddediyorsanız, bu reddediş ondan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Aksine reddetmek için gösterdiğiniz efor ve zihinsel çaba zihninizde o problemi her zaman var etmeyi sağlayacaktır.
Duygu ve davranışlarınızın temelini anlamaya yönelik girilen bir psikoterapi süreci, var olan düşünce kalıplarınız ve olumsuz otomatik düşünceleriniz değişmesi üzerinde etkili olacaktır. Böylece farkında olarak veya olmayarak kuramadığınız mutlu ve sağlıklı ilişkilerin önündeki engeli kaldırarak baba yaranızı çözebilir, geçmişi yaşatmayı sonlandırabilir ve dahası; doğru seçimlerle birlikte tam da hak ettiğiniz tarzda mutlu bir ilişki kurabilirsiniz.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul