Bağırsaklarımızın Olmazsa Olmazları Probiyotik ve Prebiyotik | Terapi Evreni
Bağırsaklarımızın Olmazsa Olmazları Probiyotik ve Prebiyotik

Probiyotik, sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan ve yararlı etkiler oluşturan canlı organizmalardır.

Zararlı bakterilerin hastalık yapıcı etkilerinin ortadan kaldırılmasında, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve alerji gelişiminin önlenmesinde yardımcı olurlar.

Yapılan araştırmalarda bakteriyal ve viral ishalin şiddetini ve süresini azalttığı, Crohn tanısında hastalığın tekrarlanma oranının azaldığı gözlenmiştir.

Dışarıdan; kapsül, saşe, hap, çiğneme tableti veya sıvı formda takviye olarak alınabilen probiyotik birçok besinde de bulunmaktadır. Doğal probiyotik kaynaklarına;

·       Ev yapımı yoğurt

·       Salatalık turşusu

·       Lahana turşusu

·       Mozarella peyniri

·       Kefir

·       Yayık ayranı

·       Tarhana çorbası

·       Mikroyosunları örnek verebiliriz.

 

Prebiyotik ise bağırsaklardaki probiyotikler için besin kaynağıdır. Prebiyotikler, insan vücudu tarafından sindirilemeyen besin lifleridir. Sindirilemediği için bağırsaklara kadar ulaşırlar ve bağırsak sağlığını düzenlerler.

Bağırsakta bulunan zararlı organizmalarn azalması için probiyotiklerle birlikte savaşan prebiyotikler dayanıklı yapıya sahiptirler ayrıca prebiyotikler kan şekerinin düzenlenmesine ve vücut direncinin artmasına da yardımcı olurlar.

En önemli Prebiyotik kaynaklarına;

·       Soğan

·       Sarımsak

·       Pırasa

·       Kuşkonmaz

·       Elma

·       Muz

·       Patates

·       Yer elması

·       Enginar

·       Karahindiba

·       Yulaf

·       Çavdar

·       Buğdayı örnek verebiliriz.

Probiyotik ve prebiyotiklerin birlikte bulunduğu besin ve ürünlere ise sinbiyotik adı verilir. Bu şekilde birlikte bulundukları ortamlarda probiyotikleri yaşam süresi artar. Sinbiyotiklere en iyi örnek olarak yoğurdu verebiliriz.

Bağırsaklarımız bizim ikinci beynimizdir. Diyabet dahil birçok hastalığın kökenine baktığımızda bağırsaklarla karşılaşmaktayız ve günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde öncelik hedefimiz bağırsakları iyileştirmektir. Sizler de bağırsaklarınıza daha iyi bakmak ve olası hastalıklardan keninizi korumak  için yukarıda örnek verdiğim besinleri sofranızda bulundurmayı ihmal etmeyin.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul