Bebeğiniz Her Yiyeceğe Hayır Mı Demeye Başladı, Belki De Tek Sorun 2 Yaş Sendromudur | Terapi Evreni
Bebeğiniz Her Yiyeceğe Hayır Mı Demeye Başladı, Belki De Tek Sorun 2 Yaş Sendromudur

Bebeğiniz dünyaya geldi. Her şey yolunda gidiyor, ek gıdaya geçiş döneminiz gayet sorunsuz geçti. O da ne? Bebeğiniz bir anda önüne koyduğunuz her yiyeceğe “Hayır” demeye başladı. Önceden bayıla bayıla yediği yemeği şimdi görünce kaçıyor. Aklınızda onlarca soru, “hastalandı mı, iştahı mı kapandı, şimdi bebeğim zayıflayacak mı, güçsüzlük mü başlayacak,…”. Korkmayın, sadece bebeğiniz 2 yaş sendromuna girdi.
2 yaş sendromu bebeklerde 18-36 ay arasında görülen bir süreci kapsayan durumdur. Beslenme açısından baktığımızda bebekler bu süreçte, ona uzatılan her besine “Hayır” direk reddeder, yemeğini sorunsuz yerken yemeğin ortasında bir anda öfkeyle yemeğini savurur, belki de mama sandalyesine tekmeler savurabilir. 
Bu süreçte ebeveynlerin yapması gereken ilk şey sakinliklerini korumalarıdır. Şu anda bebeğiniz yürümeye de başlamanın verdiği özgürlük hissiyle sizlere kendisini bir birey olarak kanıtlamaya çalışmak istiyor sadece ve beslenme konusunda bebeğinizin tek aklından geçen cümle “Ben seçerim!” olacaktır. 
2 yaş sendromuna girmiş bebeğiniz varsa beslenmesini düzenlerken onu gözlemlemeye çalışın. Öncelikle hangi yiyeceği neden reddediyor sorusunu cevaplamanız size fayda sağlayacaktır. Ekşi, tatlı, tuzlu, acı ayrımı yapıp spesifik olarak sevmediği bir tat varsa bir süre sevdiği tatlardan oluşan yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Yine yiyeceklerden kokusu veya görüntüsünden kaynaklı bir istememe durumu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Balık kokusunu sevmemeye başlamış olabilir veya püre halinde ona yiyecek sunmanız artık hoşuna gitmiyor olabilir. Belki de yiyecekleri reddetme sebebi yemek saatlerinin oyun saatine denk gelmesinden kaynaklı oyunu bırakıp yemeğe geçmesi onu sinirlendiriyor olabilir. 
Bebeğinizin yiyecekleri reddetme sebeplerini bulduktan sonra onun seveceği zamanda ve hoşuna giden türlerin ağırlıkta olduğu tabağı ona uzattığınızda duyduğunuz hayırların azaldığını göreceksiniz.
Ha bir de yemek saatinde “Hadi ye bakalım, bitir çabucak” demeyin. Bu cümle yine onları kızdırabilir 
 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul