Beden Dili Nedir? | Terapi Evreni
Beden Dili Nedir?

Beden dili, günlük hayatımızda sözsüz iletişim için kullandığımız iletişim kanallarıdır aslında.  Uzmanlara göre iletişimimizin %90-95 kadar büyük bir kısmı beden dili ile gerçekleşiyor. Beden dilini anlamak çok önemli ama daha da önemlisi beden dilini durumlara göre değerlendirebilmek gerekli. Birçok durumda bir harekete odaklanmak yerine, kişiyi çeşitli kanallardan değerlendirmek gerekebiliyor.

Kişinin yüzünde oluşan ufak bir gülümseme onay veya mutluluğu yansıtırken somurtma mutsuzluğa işaret edebiliyor örneğin. Küçücük mimik bile o anki duygu durumu hakkında birçok şey anlatabiliyor.  Hatta bazı durumlarda mimiklerimiz ve jestlerimiz o anki gerçek hislerimizi sözlerimizden daha güçlü yansıtıyor, bir kişi mutluyum derken yüzündeki ifade tam tersini gösteriyor olabilir.

Yüz ifadeleri karşımızdaki kişiye güven duymamızda da önemli bir rol oynuyor.  Bir çalışmada en çok güvenilen yüz ifadelerinin hafif tebessüm ve küçük kaş kaldırma hareketleri olduğu ortaya çıkmış. Bu ifadeler hem arkadaş canlılığına hem de özgüvene işaret ediyor.

Beden dilini okuyabildiğimizde ise iletişimin sadece sözlü değil, fiziksel mesajlarını da alırız. Bundan dolayı, insanların ne yaptığı ne söylediği ya da nasıl tepki verdiğini daha iyi okuyabiliriz. Ayrıca kendimiz de bu ipuçlarını öğrenerek iletişimde amaca yönelik verdiğimiz doğru mesajları artırırız.

Beden dilimiz ne söylüyor?

Aslında hareketlerimiz ve yüz ifadelerimiz, duygularımız ve niyetlerimiz hakkında çok şey söylüyor. Peki en çok kullandığımız beden dili hareketleri ne?

1) Elinizi yanağınıza yerleştirme:

Yanağınıza elinizle dokunduğunuzda, aldığınız bilgileri düşündüğünüzü ve dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterirsiniz. Karşınızdaki kişi bu hareketi yapıyorsa, söylediklerinizi ciddiye aldığından emin olabilirsiniz.

2) Kolları göğüs hizasında çapraz tutmak

Bu hareketle insan kendini sarıyor kavrıyor gibi görünüyor değil mi? İşte bu yüzden bu hareket “savunma beden dili” anlamına geliyor. Bunu yaptığınızda, kapanır ve bağlantınız kesilir. Öfkeli ve inatçı görünebilirsiniz. Diğer taraftan çapraz kollar güven hissi de yaratabiliyor; ama gülümsemek şartıyla. Birisi gülümseyerek geriye yaslanıyorsa savunmasız olmaktan ziyade durumu kontrol altında hissediyordur.

3) Parmak uçlarını bir araya getirmek:

Parmak uçlarınızı bir arada tutmak ve avuç içlerinizi ayırmak, otorite ve kontrolün sizde olduğunu gösterir. Dikkat ederseniz eğer, yönetici konumundaki insanlar bu hareketi sıklıkla yapar. “Patron benim” mesajı vermek istediğinizde bu hareketi yapmayı unutmayın! 

4) Burnunuza dokunmak

Karşınızdaki kişi burnunu ovalıyor ya da dokunuyorsa, o kişiye güven duyma konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu hareketi yapan insanlar aslında bir inançsızlık veya ret sinyali veriyor. Yani dürüst olmadığına dair bir mesaj veriyor, aman dikkat!

5) Çene okşama hareketi 

Bu hareket karşımızdaki kişinin karar vermede zorlandığını gösterir. Derin düşüncelere daldığı sinyalini verir. Dikkat edin satranç oynarken istemsizce çenemizi okşarız, farkında bile değilizdir.

6)  Saçınızla oynamak.

Saçınızla oynamak sizi fazla enerjik ve biraz da gergin gösterecektir. Fiziksel görünüşünüze fazla önem verdiğinizin de altını çizer bu hareket. Saçınızla oynasanız bile abartıya kaçmamanızda fayda var.

7) Zayıf el sıkışmak

Zayıf bir şekilde el sıkıştığınızda, karşı tarafa zayıf bir özgüvene ve zayıf bir otoriteye sahip olduğunuz hissini vermeniz olası. Abartıya kaçmadan güçlü bir şekilde sıkışmak, güven verici ve samimi gelecektir karşınızdaki insana.

      Sonuç olarak kullandığımız beden diline dikkat etmek ve karşımızdaki insanın beden dilini doğru okumak hayatımıza birçok açıdan olumlu şeyler getirebilir. Başkalarıyla sağlıklı, üretken etkileşimler kurmak istiyorsak, beden dilimizi doğru kullanıyor olmamız gerekir.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul