Ben dilimi mi ? Sen dili mi ? | Terapi Evreni
Ben dilimi mi ? Sen dili mi ?

İnsanlar duygu ve düşüncelerini dil yardımı ile karşı tarafa aktarırlar. Kimi zaman ilişkilerimizde fark etmesedek de, bazen ben dilci veya sen dilci olan cümleler kurabiliyoruz. Ve seçmiş olduğumuz dil, kendi çevremiz de olan ilişkilerimizi etkileyebiliyor. Peki, nedir bu sen dili ben dili ?

 

Ben dili: Kişinin kendi duygu ve düşüncelerini ifade etme biçimidir. Kişinin konuşmayı yaparken olayların ve davranışlarının kendi yansımasıdır. Örneğin; Seni ben üzdüm sanırım ve bundan dolayı kendini kötü hissediyorsun” dediğimizde karşı tarafın değil de benim tarafımdan yapılan bir kırılma veya çatlaktan oluşan olumsuz bir duygunun yansıdığını ifade etmiş oluruz. Ben dili kullanan kişiler daha fazla açık iletişime maruz kalırlar. Kendilerini açık bir şekilde açıklayabilirler, ilişkilerinde karşı tarafı anlar ve karşı tarafın duygularına tepki verebilir. Olaylara daha fazla çözüm odaklı yaklaşırlar. Paylaşımcı , dışa dönük , ilişki kurmaktan kaçınmayan karakteristik özellikleri taşırlar.

 

Sen dili: Kişinin karşı taraftaki kişi ile iletişim kurma becerisidir. Kişi, içinde bulunduğumu olay, durum veya davranışlarda karşı taraf tarafından yapılan davranışın açıklayıcıdır. Örneğin; “ Senin yüzünden oldu. Senin yüzünden yanlış yaptım.” gibi ifadeler kullanılır. Sen dili kullanan kişiler, karşısındaki kişi ile sağlıklı bir iletişim kuramaz. Suçlayıcı , inkar edici ve kabullenmeyen bir karakteristik özellikleri taşır.

 

Doğru iletişim “ben dili” ni kullanarak oluşur. Tek başımıza bir ilişkiyi yönetemeyiz. Karşı tarafında duygu ve düşüncelerini bizlere yansıtması için onlarla açık iletişimde olmalıyız. Kendimizi, düşüncemizi, duygumuzu doğru aktarmalıyız ki herhangibi bir pürüzsüz durumla karşılaşmayalım. Sizlerde ilişki kurarsan ben dili kullanarak ilişkilerinizi oluşturun :)


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul