Ben Ebeveynlerime Benzemek İstemiyorum | Terapi Evreni
Ben Ebeveynlerime Benzemek İstemiyorum

         Küçük yaşlarda anne-baba ile sağlıklı iletişim kuramayan bireyler, genellikle ebeveynlerine benzemek istemezler. İçlerinde yaşamış oldukları durum, kendi hayatlarını idam ettirirken çok fazla zorlanmaları beraberin de getirir. Dolayısıyla ilişki kurmaktan, aile kurmaktan korkarlar , fakat bunu dile getirmezler, hatta bazen bu durumun farkında bile değiller.

 

          Peki, gerçekten ebeveynlerimize mi benziyoruz ?

 

          Bu sorunun cevabını gelin iki şekilde cevaplayalım. İlk olarak; bizlerin ilk öğrenmeye başladığı çevre ailedir. Birey, ailesinden nasıl anne veya baba olunur? Nasıl örf, adet, kültüre sahiptir veya sosyal çevre ve kurallar nelerdir ? sorularının cevaplarını öğrenir. Hayata karışınca da çevreden de etkilenip, kendi karakterini ergenlikte oluşturmaya başlar. Eğer ki birey, kendi anne ve babasından hoşnut değilse, sürekli olumsuz davranışlar ve tutumlar edindiyse, ilişkisel hayatta da bunları yansıtır. Ve sağlıklı ilişki kuramayacak duruma gelebilir. Bunu öğrenirken (bilinçsiz olarak) kişinin maruz kaldığı bir durumdur. Çünkü bazı ebeveynler de kendi ailelerinden öyle öğrenmişlerdir.

 

 

         İkinci olarak, birey ailede gördükleri olumsuz duygu ve davranışları hayatına katmak istemeyip, reddederse , birey değişim için şekil almaya başlamıştır diyebiliriz.  Ailesinden edindiği olumsuz davranışların yerine pozitif daha sağlıklı ilişkiler kurmak için çaba sarf edip, değiştirmeye uğraşır. İşte bu noktada bir seçim yapmamız gerekiyor. Tabiki ailemizden böyle gördük diye bunu devam ettirmek zorunda değiliz. Bunu değiştirebilmek de mümkündür.

 

 

          Hepimiz bazen iyi veya kötü şeyler yaşarız. Yaşamış olduğumuz durumların iyi veya kötü tarafları her zaman vardır. Önemli olan bizim yaşadıklarımızın bir sonraki hayatta ilişki kurarken hangi tarafımızı yansıtmak istememizidir. Yani bize yaşatılan acı şeyleri bir başkasına yaşatmak zorunda değiliz. Ebeveynlerimizden olumsuz tutum ve davranış gördük diye , bunları devam ettirmek zorunda da değiliz. Kim olmak isterseniz o olursunuz. Burada önemli olan siz “kim olmak” istiyorsunuz. .

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul