Bir Narsistden Ayrılırken Neler Yaşanır? | Terapi Evreni
Bir Narsistden Ayrılırken Neler Yaşanır?

Narsist bir partnerden ayrılırken maruz kalacağınız belli davranışlar vardır.Bunların neler olabileceğini bilmek sizin hazırlıksız yakalanmaktan korur ve bu sayede süreci daha iyi kontrol edebilirsiniz.

1-Suçlamalar

İlişkinin içerisinde sizi manipüle etmek için kullandığı her cümleyi bu süreçte de kullanmaya devam eder.

Beni mutlu etmeye çalışmıyorsun.

Kadınlık görevlerini yapmıyorsun.

Paranoyakça kıskançlıkların var.

Örnekler çoğaltılabilir ancak bu evrede esas amaç kendini ilişkiden haklı çıkarmak ve sizin yüzünüzden bu ilişkinin bittiğine ikna etmektir ki bunun da amacı pişmanlık duyup onu peşinden gitmenizdir.

2-Değersizleştirmeler

Bu süreçte sizi başkalarıyla kıyaslayarak,eleştirerek onun için yetersiz olduğunuza sizi ikna etmeyi amaçlar.İlişki içinde kaybettirdiği özgüveni tamamen sizin zayıflığınızla ilişkilendirir.Bu saldırıların amacı, özgüvensiz olursanız ona bağımlı olacağınıza ve kopamayacağınıza inanmasıdır.Onsuz bir hiçmişsiniz gibi hissettirdiği süreçten sonra sizinle girdiği güç savaşından dolayı,kendinin daha iyi ve güçlü hissetmesi için ve size kaybetme korkusunu en yüksek noktada yaşatmak için değersizleştirmeleri üst düzeyde kullanır.

3-Vicdan Azabı

Bu ayrılıktan dolayı -bazen kendi üzerinden,varsa çocuklarınız üzerinden ya da aileleriniz üzerinden -üzülüp, zarar görecek kişileri gündeme alarak vicdan azabı çekmenizi isterler.Bu manipülasyonun da ayrılmayı başaramamanıza neden olmasını isterler.Çünkü onlar terk edilemez,ancak haklı bir biçimde terk ederler.

“Yuvamızı bozma”

“İnsanlar senin yüzünden üzülecekler,hastalanacaklar.”kullandıkları bazı cümlelerdendir.

4-Karalama Kampanyası

Onların “haklı” biçimde ayrılabilmesi için sizin ne düşündüğünüzün çok da önemi yoktur.Bu nedenle de çevrenin onayını almak için manipülasyon yeteneklerini de kullanarak ilişkinize dair her türlü bilgiyi paylaşarak,çarpıtarak onun için önemli insanlardan haklı olduğunu duyana kadar sizi anlatır.Hazır olduğunda ise terk eder.

5-Geri Dönüş

Narsistler genellikle geri gelir.Katil maktul öldü mü diye bakmak ister.Burada sizin davranış biçiminize göre de değişen bir eylem olur.Bazen size kötü hissettirerek tekrar gider bazen de gardını indirip vaadler ve düzelme sözleri verir.Ancak bunlar gerçek değildir.Sadece ilişki devam etsin diye yapılır.Devam ederse sizden daha çok enerji alabilecektir.Bir narsist enerji olarak başkalarına muhtaçtır. Ancak o kadar gerçekçi konuşurlar ve manipüle ederler ki çoğu kişi onlara inanır.Böylece döngü baştan başlamış olur.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul