Biten Cinsel Hayat Nasıl Canlanır? - 3 Altın Kural! | Terapi Evreni
Biten Cinsel Hayat Nasıl Canlanır? - 3 Altın Kural!


Cinsel hayatım bitti.
Biten cinsellik tekrar canlandırılamaz.
Yatak odasına girmek bile istemiyorum.
Bu defter benim için artık kapandı …… diyenlerdenseniz bu yazı tam size göre!

Bu yazıda biten bir cinsel hayatı canlandırmak adına yapılması gereken ilk 3 adımdan bahsedilecektir.Aslında 3 adımda başlangıç diyebiliriz.

Bu davranışları sık sık   yapmaya başladığınızda biten cinsel hayatı tekrar eski temposuna kavuşturabilirsiniz.Burada önemli bir ayrıntı var ki; maddelerin sıralamasını önemsemeli ve karıştırmamalısınız.Gerçekten etkili olması canlanmayı hissedebilmek için 3. Maddeden uugulamaya başlamamalısınız.

1-Partnerinizle bu durumu konuşmak:
Bir zamanlar iyi bir cinsel hayatınız vardı ve bu bir şekilde azaldı yada bitti.Bu durumda ilk yapmanız gereken hatta en önemli yapmanız gereken adım bu durumu partnerinizle konuşmak elbette.Belki konuşulacak bir şey yok,zaten bitmiş bir şey konuşmakla düzelmez diye düşünüyor olabilirsiniz.Ancak şunu fark etmelisiniz ki yaşadığınız problemim yüzde sekseni zaten konuşamamaktan kaynaklanmakta.
Örneğin;
Önceki dönemlerde , yani ilişkinin sorunsuz ve dinamik sürecinde nasıldınız?
 İlişkiniz sorunsuzken iletişiminiz nasıldı?
Şuanda var olmayan şey ne?
Eskiden yokken şimdi var olan şeyler neler?
Hayatınızda neler değişti? Doğum,ölüm,taşınma,terfi,batma,zengin olma vs?
Cinsellikle ilgili bir kadın ve erkek olarak neler düşünüyorsunuz ve bekliyorsunuz?

Bunları gerçekten konuşmak zaten problemi çözmenin yüzde ellisinden fazlası oluyor.Ortada biten bir şey var ise bbu ancak ve ancak konuşularak sebebi bulunacaktır.Kimse Kimsenin zihin okumasını yapamaz.
Zaman zaman danışmanlığa başvuran çiftlerde cinsel isteksizlik oluyor ve daha önce bunu konuştuğunuzda sebebi ile alakalı nasıl bir karara vardıkları sorulunca bunu daha önce hiç konuşmadığını ve cinsellik üzerine konuşma yapmayı iki tarafında hiç başlatmadığını ifade edebiliyorlar. Bu yaygın karşılaşılan bir durum olmakla beraber oldukça negatif etkilere sahip.
Örneğin; ‘Cinsellik hiç konuşmayız,kavga ettik ondan sonra destek almaya karar verdik.’ İfadeleri sıkça duyulmaktadır.

Diyelim konuştunuz ve maddeler bulundu şimsi sıra bunun üzerine düşünmektir.

2-Dokunmaya Başlayacaksınız:

Karınıza ,kocanıza yani partnerinize dokunmaya başlamalısınız.Evin her yerinde bunu yapmanız gerekmektedir.Cinsellik sadece yatağa girdiğinizde aklınıza gelen ve cinsel organların birleşmesiyle gerçekleşen bir fiziksel aktivite DEĞİLDİR! Dokunmak ,öpmek,temas etmek,bazen bir bakış , bazen sadece bir kelime cinselliğe DAHİLDİR!
Örneğin ;mutfakta yemek yaparken gelin eşinizi öpün.Erkekler film izlerken gelip karısına dokunsun dokunsal iletişim oluşmaya başlamış olsun aranızda.Sadece cinsellik istediğinizde yaklaşıp dokunmamalısınız karınıza ya da kocanıza.Herhangi bir dokunma olduğunda partnerinizin kafasında birazdan kesin sonu kötüye gidecek beraber olmamı gerekecek ve benden bir beklentisi olacak düşünceleri oluşmasın.Bunu engellemenin yolu hem dokunsal olmak hem de her dokunmayı cinsellikle sonlandırmamaktır.

Dokunmanın ve dokunulmanın tadını ve keyfini çıkartın.Düşünün partnerinize en son ne zaman dokundunuz,onu hissettiniz,onun ellerini tutup kendinizi onun omuzlarınıza bıraktınız,onunla duş aldınız? Acaba cinsel hayatımızın bitme süreciyle ,bunları yapmayı bırakmamız zamansal olarak doğru orantılı olabilir mi?

3-Sorumluluk Alacaksınız;

Diğer iki maddeyi yerine getirdikten sonra elbette sıra artık sorumluluk almaya gelecektir. Her şeyi karşı taraftan beklememelisiniz .Çünkü her şeyi o taraftan beklerseniz yol alamazsınız aynı şekilde o da sizden bekliyor olacaktır.Karşılıklı sorumluluk almalısınız ve sürekli bir tarafın cinselliği başlatmasını beklememelisiniz.Sizde yavaş yavaş bu etiketten partnerinizi kurtarmalı ve yavaş yavaş cinsellik başlatmanın sadece erkeklere verilmiş bir görev olmadığını idrak etmelisiniz.Siz de isteklerinizi söylemesiniz.Fantazi kurmayı teklif etmek ,açık açık söyelemek ,isterse bir dahaki sefere sizde onun fantazisini dinleyeceğinizi belirtirseniz artık bu bir eğlenceli oyun haline dönüşmekte ve o durağan yavaşlamış sıkıcı cinsel hayat yeniden yukarı çıkmaya başlayacaktır.

Bunları yaptıktan sonraki süreç çok önemli çünkü devamlılığı getirmek sizin elinizde.Fantazi kurmak,iletişim kurmak,birbirinizin bedenini keşfetmek,hediyeler almak,sürpriz günler yapmak gibi sıralanabilir.Ama bunları yapmaktan önce bu 3 altın kuralı muhakkak uygulamalısınız ve uygulamaya devam ettikten bir süre sonra size geri dönüşlerini fark edeceksiniz.


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul