Biten Evliliğin Geride Bıraktıkları: Parçalanmış Çocuklar | Terapi Evreni
Biten Evliliğin Geride Bıraktıkları: Parçalanmış Çocuklar

Boşanma kararı aldığınız süreçte birçok duygusal karmaşa yaşadınız, birçok defa vazgeçtiniz veya ilişkinize bir şans verdiniz. Boşanma kararı almadan önce bir psikolojik savaş halindeydiniz. Zihniniz allak bullak bir sürü soru işaretiyle beraber günleriniz geçti. Ve o mutlak sonuç gerçekleşti ve evliliğiniz sonlandı.

 Evliliğin sonlanmasının ardından belki bir süre rahatlama yaşadınız belki de hayal kırıklığıyla baş başa kaldınız. Siz tüm bu karmaşanın içindeyken çocuklarınız da bu sürece yakın olarak şahit oldu. Peki çocuklarınız neler hissetti?

 Çok küçük yaştaki çocuklar ayrılıkları anlamakta zorlanırlar ve ayrılışlarının sebebi olarak kendilerini görebilirler. Onlu yaşlara gelirken empati duyguları gelişir ve ebeveynlerin perspektiflerinden bakmaya çalışırlar. Ergenlik sürecindeki bir ayrılıkta ise açıkça taraf tutabilirler ve depresyona girebilirler. Anne ve babanın arasındaki çatışma ne kadar şiddetli ise çocuğun bu süreci atlatması da bir o kadar sancılı olacaktır. Boşanmanın çocuk üstündeki etkisi negatif olarak algılansa da bazı aile dinamiklerinde boşanmalar çocuğun gelişimini destekleyici biçimde olmaktadır.

 Boşanma olumsuz bir anlam taşısa da bir noktada olumlu yanları da olan bir karardır. Bu olumlu yanlardan biri de şiddetli, huzursuz bir ortamda, hayata dair ilk adımlarını atan çocuklarınızın, güvenli bir ortama geçişidir. Boşanma ile çocuklarınızı aile içindeki tedirgin, şiddetli kavgaları olan ortamdan ayırabilirsiniz. Peki bu süreçte çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır derseniz eğer;

 Boşanma kararını çocuğun yaşına uygun olarak ortak bir şekilde söylenmelidir. Bu süreçte ebeveynlerin işbirliği yapması çocuğun huzuru açısından oldukça önemlidir. Çocuğa olan sevginin hala devam ettiği bu ayrılık sürecinin çocuktan bağımsız olduğu vurgusu yapılmalıdır. Çocuğun öğretmenleri, aile büyükleri ile konuşulmalı ve destek mekanizmaları arttırılmalıdır. Boşanmanın da olağan bir karar olabileceği vurgusu yapılmalıdır.

 Çocuğun mutlak iyiliği için ebeveynlerin tutumları çok önemlidir. Sizler yollarını ayırmaya karar vermiş yetişkinler olabilirsiniz ancak hala birer ebeveynsiniz. Bu açıdan eşinizden boşanma sonrası kaçınmak isteseniz de ortak çocukların varlığı hayatlarınızı hep birleştirecektir. Eski eşinizle kuracağınız işbirliği çocuklarınızın sağlıklı gelişimine yardımcı olacaktır.

 En kıymetliniz olan evlatlarınız için boşanma aşamasında danışmanlık alarak süreci daha sağlıklı atlatabilirsiniz. Terapi Evreni olarak sizlerin yanındayız.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul