Bizi Güzel Kılan Farklılıklarımızdır | Terapi Evreni
Bizi Güzel Kılan Farklılıklarımızdır

Amerika’da Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği tarafından, 22-28 şubat yeme bozuklukları farkındalık haftası olarak ilan edildi. Gelin hep beraber yeme bozukluklarını tanıyalım.

Yemek yemek her bir birey için farklı bir anlam taşımasının yanı sıra kişinin fiziksel ve duygusal durumu, yaşam tarzı, tercihleri ve kültürlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bireyin mental veya emosyonel durumundan kaynaklanan bir durum nedeniyle yetersiz veya aşırı besin tüketimine yol açan olgular bütününe yeme bozukluğu adı verilmektedir.

Yeme bozukluklarını başlıca üç gruba ayırabiliriz. Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza ve Başka Türlü Adlandırılamayan Yeme Bozukluğu.

Anoreksiya nevroza ve bulimiya nevroza aynı gibi düşünülse de birbirinden farklı iki yeme bozukluğudur. Anoreksiya nervozada bireyin normal vücut ağırlığını korumasında red vardır. Zayıf olmalarına rağmen kilo almaktan korku görülür ve besinleri yemeyi reddederler.

Bulimiya nevroza ise bireyin suçluluk duygusu, depresyon veya öz eleştirisi sonrasında yediklerini kusarak, laktasif veya diüretik kullanarak veya aşırı egzersiz yaparak telafi etmesidir.

Başka türlü adlandırılamayan yeme bozukluklarında ise tıkınırcasına yeme bozukluğu(binge eaiting) ve gece yeme sendromuyla karşılaşırız.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu anoreksiya ve bulimiya görülme oranlarına göre daha sık karşılaşılan bir sorundur ve yetersiz, iyi planlanmamış obezite tedavisi sonucunda görülmelere rastlanmaktadır. Birey, kendini rahatsız hissedene kadar ve normalinden daha fazla ve hızlı bir şekilde yemek yer.

Gece yeme sendromu ise bireyin obezite tanısı almasına temel hazırlayan bir yeme bozukluğu olup günlük enerji alımlarının gece saatlerinde yapılması durumudur.

Yeme bozuklukları tedavisinde multidispliner yaklaşım oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde psikiyatrist, diyetisyen, psikolog, hekimler ve sosyal çalışmacıların birlikte ve iletişim halinde olurlar.

Sosyal medyada veya çevrenizde size dayatılan beden algısını kabul etmeyin. Elalem ne der, kilomla dalga mı geçerle, bu kıyafet zayıf gösterdi bu kıyafet kilolu gösterdi… ve daha bir sürü düşünceyi aklınıza getirmeyin. Unutmayın, bizleri güzel yapan şey farklılıklarımızdır. Kendinizi sevin, değerlisiniz, özelsiniz,  sizden bir tane daha yok.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul