Cesaret - Hazır Olmak | Terapi Evreni
Cesaret - Hazır Olmak

Herkesin hayatında cesaret edemediği ama adım atması gerektiğini düşündüğü bir takım konular vardır. İş değiştirmek, boşanmak, şehir değiştirmek, bedel ödetmek, terk etmek, duygularını ifade etmek hatta kendi ile yüzleşmek.

Cesaret etmek, hazır olmaya ya da hazır hissetmeye bağlanır. “Yapacağım ama hazır değilim, şu zamana kadar bekleyeyim bu adımı atacağım” diye düşündüğünüzde, gerçekten mazeret olduğundan emin olabileceğiniz birçok sebep gösterebilir ve kendinizi manipüle edebilirsiniz. Ancak şunu açıkça söyleyelim, hiçbir zaman hazır olmayacaksınız. Bunun sebebi ise oldukça basit ve insanoğlunun varlığından beri var olan bir faktör.Beyninizin özellikle de  prefrontal korteksiniz sizi korumaya çalışıyor. Tehlikelerden, risklerden, bilinmezliklerden. Ancak bilinçdışının bizi engelleyen ve baskın gelen bir özelliği var; bilmediği, alışık olmadığı her şeyi risk algılaması ve bizde korku yaratması. Bir insan kediden korkar ve bu size anlamsız gelir,siz sunum yapmaktan korkarsınız bu ona anlamsız gelir, başkası boşanmaktan korkar diğeri ise yeni bir işe atılmaktan. Ancak bunlar sadece bir kediden korkmaktır, onu siz kaplan zannedersiniz.

Bir küçük adım atmadıkça yarını bugünden farklı yapan bir şey olmayacak, bugünün dünden farkı olmadığı gibi. Çünkü sizin hayatınız, sizin evreniniz. Siz değişmedikçe evreniniz değişmez. Dışsal değişkenler değişir, bir şeyler değişiyor dersiniz ama sonuç değişmez.Yorgun hissedersiniz.

Uçurumdan atlamak istiyorsunuz, asla hazır olmayacaksınız. Sadece atlayın;kanatlatınızı görün, acemiliğinizi görün ki bir gün usta olduğunuzu da görebilme olasılığınız açılsın,siyahı da görün beyazı da, pembeyi de görün maviyi de ve en güzel manzaraları görün. “Güvende” ve gri bir hayat mı, renklerle dolu acısı acı, tatlısı tatlı bir hayat mı?

Hayatı mücadele olarak algılamayın,burası savaş alanı değil, yaşam alanı. Bakışlarınızı, yüzünüzü yumuşatın. Amacınız kendinizi bulmak, kendinizi aşmak olmalı. Sorunlarınızı ertelemeyin, kendinizi ertelemeyin. Ertelemek için sosyal medyayı, alkolü,oyunu, ilaçları, bir şeyler izlemeyi alışkanlık edinmeyin. Erteleyicilere bağlanmayın. Çözüm sizde, adım atma gücü sizde, ayağa kalkmadan yürüyemezsiniz.Evreninizin odağından, kendi odağınızdan kaymayın. Neyi erteliyorsanız aylardır, haftalardır beşe kadar sayın ve başlayın bundan daha hazır olmayacaksınız. Yol siz yürüdükçe kısalacak. Siz kendinizi gerçekleştirdikçe yaşayacaksınız, nefes aldıkça değil.Hayat size sorun gibi görünüyorsa cesaret göstermeniz için şans tanıyordur.

Cesaret içinizde bir sabah kendiliğinden var olmaz, yalnızca çok korkarken adım atmaya devam ederseniz edinilir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul