Cinsel Birlikteliğin Vücudumuzda ki Evreleri | Terapi Evreni
Cinsel Birlikteliğin Vücudumuzda ki Evreleri

1.    Evre İstek: Cinselliğin birey tarafından istenmesi ve arzulanmasını içerir. İstek ve arzuya göre bireyin cinselliği oluşturacak iletişim, ortam, fantezi, partner ilişkileri vb. karmaşık davranışları gerçekleştirmesini sağlayacak motivasyonu oluşturur. Bu evre cinselliğin psikojen yönünü ve öznel uyarılmayı içermektedir. Cinsel döngünün en önemli evresidir.

 

2.    Evre Uyarılma Evresi: Bedende fizyolojik değişikliklerin ilk evresidir. Kadında ıslanma ve cinsel organda kabarma, erkekte ereksiyon oluşur. Kadında meme uçlarında erekte olurken erkekte cinsel organ kaslarında kasılma meydana gelir. Uzun süren bir evredir. Cinsel ilişki sırasında uygun olmayan bir uyaran ile azalabilir veya sönebilir. Cinsel döngüde bu evredeki uyarılmanın sürdürülmesi ve cinsel haz ve heyecanının artması ile plato evresine girilir.

 

3.    Evre Plato Evresi: Uyarılma evresinin giderek arttığı ve hazzın orgazma yaklaşmasına kadarki kısmıdır.

 

4.    Evre Orgazm Evresi: Diğer fizyolojik evrelere göre çok kısa süren ama hazzınen yoğun olduğu evredir. Bu evrede kadında vajina ve çevresindeki kaslarda ritmik kasılmalar, erkekte ritmik kasılmalar ile boşalma gerçekleşir. Kadında pelvis bölgesinde duyumsanan ve beyinde haz merkezince algılanan oldukça güçlü bir haz duygusu yaşanır. Hem kadın, hem erkekte orgazm güçlü 3-5 kasılma ve takibinde giderek şiddeti azalan kasılmalar ile karakterizedir. Bu kasılmaların şiddeti kadından kadına ve cinsel ilişkide yaşanan hazza göre değişebilir.

 

5.    Evre Çözülme Evresi: Cinsel döngünün son evresidir. Kadınlar orgazm sonrası uyarılma, mevcut cinsel uyaranın devam etmesi ile tekrar orgazm olabilirler. Erkeklerde orgazm sonrası refrakter dönem diye tanımlanan fizyolojik çözülme gerçekleşir. Refrakter dönemde cinsel istek azalır, beyinde cinsel bölgelerde aktivite azalır, penis cinsel açıdan bir süre uyarılmaya tepki vermez. Bu süre değişken olup yaşla birlikte uzar. Kadınlarda ise orgazm sonrası beyindeki cinsel bölgelerde aktivite devam eder. Bu nedenle kadınlar çözülme evresinde cinsel açıdan aktifken erkekler inaktiftir.

 

Kadın ya da erkek çözülme yaşamıyor (doyamıyor ise) ruhsal bütünlükte sorun yaşanır.

 

Orgazm: Bedensel ve ruhsal doyumun ifadesidir.

Boşalmak: Sadece bedensel doyumun ifadesir.

Sevişen insanlar orgazm yaşarlar.

Seks yapan insanlar boşalma yaşar.

Bu süreçlerde sıkıntı yaşadığınızı düşünüyorsanız cinsel terapi alarak sorunlarınız üstesinden gelebilirsiniz.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul