Cinsel Özgüven | Terapi Evreni
Cinsel Özgüven

Özgüven, temelinde kabaca bir şeyi yapabilme ve becerebilme duygusudur. Özgüveni yüksek olan insanlar kendilerine daha olumlu bakıp insanlarla daha etkili bir iletişim dili geliştirirler, cinsel hayatlarında daha kolay ve çabuk tatmin olurla. Özgüveni düşük olan insanlar ise kendilerine karşı daha az sevgi beslerler, cinsel hayatlarında yeterince tatmin olamazlar. Aynı zamanda çevreye, kendilerine ve hatta bedenlerine karşı bir negatiflik besleme hali mevcuttur.

Cinsel özgüvenin düşük olması en başta cinsel hayatı negatif etkilemektedir. Cinsel özgüveni düşük olan kişilere  baktığımız zaman, bu kişiler genellikle ;

-Bedenlerini beğenmezler
-Cinsellik konuşmaktan kaçınırlar ya da çekingen davranırlar
-Kendilerini cinsellikte geri planda tutarlar
-Kendi bedenini tanımazlar
-Cinsel haz almakta zorlanırlar
-Cinsellikle ilgili bilgi ve beceriye sahip değildirler

Cinsel Özgüven kazanmak için yapmanız gereken şeylerden ilki; kendinizi olduğu gibi kabul etmekten geçmektedir. Daha sonra ise cinsel bilgi dağarcığınızı geliştirmeniz gerekmektedir.
Cinsel bilgi öğrenirken hem cinselliği öğrenmiş olacaksınız, hem kendi bedeninizi hem de karşı cinsin bedenini öğrenmiş olacaksınız ve böylelikle bilgi becerinizin geliştiğine dair olan inancınız arttıkça aslında siz cinsel özgüveninizi arttırmış olacaksınız.

Kendinizle ilgili olumlu bulduğunuz özelliklerinize odaklanabilirsiniz.
Cinselliği konuşmaya başlayabilirsiniz
Cinsel özgüveni düşük olan kişilerde masaj yapmak, birlikte duş almak, partnerinin yanında giyinmek gibi davranışlardan kaçınma görülmektedir. Onlar daha çok karanlık yada loş ortamlarda cinsellik yaşamayı, daha çekimser davranarak belli sınırlar içinde cinsellik yaşamayı hatta bazen yaşamamayı tercih ederler. Kişiler kendi bedenini beğenmediği ve kendi kendisinden memnun olmadığı için sanki karşı tarafta ondan veya bedeninden memnun olmayacakmış gibi düşünmeye başlarlar.
Görüldüğü gibi burada asıl sorun kişinin kendi düşüncelerindedir.
Bu noktada bilgi ve becerilerinizi geliştirip kendinizi olduğunuz gibi kabul eder, sınırlarınızı genişletirseniz cinsel özgüveninizin gelişmemesi için neden yoktur.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul