Cinsellik Hakkında Konuşamadıklarınız | Terapi Evreni
Cinsellik Hakkında Konuşamadıklarınız

Cinselliği neye göre yaşıyoruz?
Cinsel sorunlarımız neler?
Cinsel sorunlarımızın nedeni nedir?
Çözüm için neler yapılabilir?

Herkesin hakkında bir çok şeyi merak ettiği fakat sormaya ya da konuşmaya çekindiği, hatta zaman zaman insanların kendim için değil sadece bir arkadaşım için soruyorum dediği tabusal konu ‘CİNSELLİK’.

Artık cinsellik ile ilgili görüşlerimizin ve ilişkimizin de çocukluğumuzdan beri doğduğumuz ve yetiştiğimiz evde şekillendiğini tahmin edebildiğinizi düşünüyorum. Burada dikkat çekilecek iki önemli konu var. Birincisi bize yüklenen duygular, ikincisi ise bize geçmişten geçen aktarımlarımızdır.

Eğer cinselliğin ayıplandığı ve asla konuşulmadığı, cinsel dürtülerin bastırıldığı, hatta bu nedenle cezalandırılan bir evde yetişip büyüdüyseniz siz de bunu anormal bir kavram olarak kodlayıp doğal yollarla yaşamayı ve doğal yollarla konuşmayı değil bastırmayı öğrenirsiniz.

AMA! DÜRTÜLERİMİZ SINIR TANIMAZ.
 

Rahatlatılmayan ve karşılanmayan cinsellik dürtüsü anormal yollarla farklı şekillerde ortaya çıkar. Bunu çok uzun zaman aç kalmak gibi düşünebilirsiniz. Farz edelim ki yemek yemenin hatta yemekten bahsetmenin bile yasak olduğu bir yerde uzun süre tutsak oldunuz. Oradan kurtulduğunuz ilk an yemek değil ne bulursanız tıkınırcasına ağzınıza boca edersiniz. Mesela, ensest ilişkilerin son zamanlarda ne kadar fazla konulmaya başlandığına dikkat ettiniz mi? İşte bunun bir nedeni de bir şeyi sürekli yasaklamanın veya asla konuşmamanın onu yok etmediği gibidir. Bir şeyi konuşmadığınızda tam tersi ona daha fazla odaklanıyorsunuz. Bu noktada ailemizden üst nesillerden bize geçen cinsel tabuları bulun ve onlardan ayrışın. Unutmayın siz onlar değilsiniz ve isterseniz doğru yerde doğru üslupla her konuyu her yerde konuşabilirsiniz.

Bir diğer konu ise aktarımlarımızdır. Eğer eşinizi bilinçli veya bilinçsizce anne ve baba yapmışsanız yani ebeveyn yerine koymuşsanız onlarla cinsellik yaşamak hatta aynı yatağa girmek bile sizi zorlayabilir. Başta o kişiden bakım almak size iyi gelse de sonra bir bakarsınız o kişiye dokunmak bile içinizden gelmez. Çünkü o sizin artık bilinçaltınızda ebeveyn olarak kodlanmıştır. Bunun çalışılması gerekir. Bazen kişiler cinsellikten sonra anlamını bulamadığı yoğun öfke ve suçluluk duygusu hisseder. Bunun nedeni tam da bu konudur. Eğer seviştiğiniz kişi bilinçaltında anne ya da babanızın yerini alan biriyse kendinizi kötü hissetmeniz de normaldir. Ya da cinselliği yaşamak aşırı kötü ve günahsa sizin zihninizde bu sizin nikahlı kocanızla bile yaşamaktan zevk almadığınız bir şey olur. Ağrılı acılı cinsel ilişki, orgazm olamama ve vajinismus…

Kendinize sık sık hatırlatın lütfen! Partneriniz sizin anneniz babanız değil, siz de o küçük çocuk değilsiniz artık. Anneniz babanız başka partneriniz başka kişilerdir. Biyolojik problem yoksa bu bahsettiğim iki kavram genellikle cinsel sorunların temelini oluşturur. Tedavi sürecinde  kullanılan fiziksel ve duygusal teknikler vardır ve  terapistinizle kilit noktalarını bularak çözmeniz size iyi gelecektir.

Bunların dışında en sık görülen ve konuşulmayan cinsel konu ise, erkeklerde erken boşalmadır. Genellikle yakınlaşmaya dayanamayan, bağlanma sorunu olan, hemen boşalıp rahatlama derdinde olan erkekler ilişkide erken boşalma sorunu yaşayabilirler. Bazen de uzun süre cinsellik yaşanmamış olmak, ya da partnerinin aşırı çekici gelmesi erkeklerin erken boşalma sorunu yaşamasına neden olabilir. Bireysel terapi süreçlerinde bu sorunun temeli araştırılıp çözülmelidir.
Kadınlar için ise orgazm olamama sorunu ile ilgili çözüm yolu olarak son zamanlarda kullanılan lokal anestezi ile ilişkiye girmeye çalışmak veya vajinaya botoks gibi uygulamalar sizi sadece sorunu halı altına süpürmek için oyalayıcı unsurlar olacaktır. Orgazm olmanıza engel olan aktarımlarınız nelerdir temelinde çalışılması gereken asıl konu budur. Bu konuyu bireysel terapi sürecinizde kolayca çözebilir ve aşabilirsiniz.

Kısacası cinsellik üzerine yaşanan sorunların temelinde geçmişte bize öğretilenler neler? 
Siz aslında partnerinizi zihninizde kim yapıyorsunuz, yani ona kimin rolünü veriyorsunuz ?
Bu iki noktaya odaklanmak başta olmak üzere mitleşmiş ve asla konuşamadığınız kalıplar haline gelen sorunlarınızı profesyonel yardım ile kolayca çözebilirsiniz.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul