Cinsellikte Narsizmi Fark Etmek | Terapi Evreni
Cinsellikte Narsizmi Fark Etmek

Narsist biri ile romantik bir ilişki içerisinde olduğunuzda, partnerin benmerkezci tutumlarının cinsel hayat sırasında kendinden emin ve oldukça çekici gibi görünse de aslında dışa dönük davranışları düşük benlik saygısını gizlemektedir. Yapılan araştırmalar bizlere cinsel yaşamda narsisizm kendini; düşük cinsel empati, cinsel hak, cinsel sömürü, ve abartılmış cinsel yetenek duygusu olarak karşımıza gelmektedir.

Kendi fiziksel ve cinsel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında partnerini zorlayabilir, üzerinde büyük bir hakimiyet kurarak cinsel anlamda sömürmeye çalışır. Burada yaşanılan cinsellik genelde duygulardan uzaktır. Partnerinin düşünce ve duygularını yok sayar.

Elbette bazen bu durum ilişkinin başlarında tam tersidir. Çünkü narsist birey, partnerinin onu idealleştirmesine ihtiyaç duyar. Böylece cinsellik sadece kendisinin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz. Performansını sergilediği, hatta partnerinin haz aldığı ilişkiyle sonuçlanır. Oysaki narsist birey, kendi kişisel tatmini için bunu yapar çoğu zaman. Partnerinin hazzı, kendisiyle gurur duymasını sağlar.

Zamanla bu durum değişmeye başladığında beklentilerinizin karşılanmadığını, haz alamadığınızı, hatta şiddet içeren taciz edici davranışlarının olduğunu görürsünüz. Cinsellikten sonra genelde kendinizi değersiz hissetmeye başlarsınız. Narsist partner sözleriyle ve tavırlarıyla size kendinizi kötü hissettirmeye çalışır. Kendi dürtüleri ve kendi hazzı her şeyden önceliklidir. Hoşunuza gitmeyen davranışlarda bulunur, cinsellik sırasında canınızı yakmaktan çok daha keyif aldığını fark edersiniz. Psikolojik anlamda yıpranmayla devam eden süreçte, partnerinizle cinsellik yaşamak sizin için artık arzu edilen bir durum olmaz. Bu durum bazen de cinselliği kullanarak sizi manipüle etmesiyle sonuçlanabilir. Yani ilişkinizde yolunda gitmeyen durumlara karşı cinsel hayatınızı kullanarak ona itaat eden biri olmanızı ister.  

Narsist birey benmerkezci tutumu sebebiyle ilişkide de genelde ihanet eden ve buna hakkı olduğuna inanan kişilerdir. “ seni aldattım ama buna sen beni mecbur ettin” şeklinde tavırlarla karşılaşmanız çok olasıdır. Partnerin kendini suçlu hissetmesini sağlarlar.

Bir narsisti tanımak, narsizmi bilmek ile yakından ilişkilidir. Eğer cinsellikte ve genel ilişkinizde partnerinizin sizi yok saydığını,  dengenizin bozulduğunu ve her türlü manipülasyona uğradığınızı düşünüyorsanız bu noktada uzman desteği almaktan çekinmeyin. Çünkü narsistler asla kendilerinin narsist olduklarını kabul etmezler. Empati kurmazlar ve sizi anlamazlar.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul