Cinsellikte Utanç Duygusu | Terapi Evreni
Cinsellikte Utanç Duygusu

Cinsellik yaşamın bir parçasıdır. İnsanın doğasında bulunan ve yaşamı boyunca sürecek olan doğal ve keyif verici bir alandır. Hayatın bir parçası olmasına rağmen toplumumuzda, aile öğretilerimizde ya da dinsel öğretilerin içerisinde olumsuz bir durum olarak algılanır. Böylece cinsellik tabulaştırılmış olur. Cinsellik olgusuna olan bakış açısı beraberinde utanç duygusunu getirmektedir. Cinselliğe dair gelişen utanma duygusu insan için en merak uyandıran konunun üzerini örtmesine sebep olur. Fakat bilinmelidir ki toplumda bastırılan ve utanç yaratan şeylerin en çok yara alınan kısım olduğudur. İnsanların rahatça cinsellikle ilgili konuları konuşamaması, baskıyı artırıp cinsellikle ilgili yanlış ya da eksik bilgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çocukluk çağlarında cinselliğin ayıplanması, yanlış bir şey olarak anlatılması kişinin ilerleyen yaşamında bunu yaşamaya karşı çekinme davranışını artırmaktadır.  Cinsellikle ilgili konuşmanın zor olduğu toplumlarda, yetersiz ve bilgi kirliliği fazla olmaktadır. Dolayısı ile cinsellikle ilgili bilgisizlik kişinin geri çekilmesini artırabilir. Özgüven sorunu yaşayan kişilerin cinsellikle ilgili durumlarda da kendini geri çekip, cinselliği yaşamaktan kaçınma davranışı görülebilir. Kendi bedeni ile bir bütünlük sağlamada zorlanan kişilerin cinsellikte daha fazla utanç yaşadığını söyleyebiliriz.

Cinsellikte utanç duygusu ile başa çıkmak için; cinselliğe dair merak ettiğiniz her şeyi güvenli kaynaklardan araştırmak ve okumaktır. Bilgi insanı yatıştırır. Partneriz ile iletişim kurarken çekinmeden konuşabilmenizi kolaylaştırır. Cinselliği arzulamanın hem kadınlar hem de erkekler için doğal bir gereksinim olduğunu hatırlayın. Cinsellikle ilgili sorunlar yaşadığınız da cinsel terapi uzmanından destek almanın hayat kalitenizi artıracağını ve partnerinizle olan problemlerin üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul