Cinsellikten Uzak Evlilikler | Terapi Evreni
Cinsellikten Uzak Evlilikler

Fiziksel yakınlık ve temas bir ilişkiyi arkadaşlıktan daha öteye taşıyan bir etkendir. Evliliklerde fiziksel temasın dönem dönem değişkenlik göstermesi oldukça doğaldır. Fakat bazı çiftler, özellikle çocuk olduktan sonra, fiziksel yakınlığı ihmal ve ya gözardı edebilir hatta kalıcı olarak kaybedebilirler. Bu tip durumlarda ortada çözülmesi gereken bir evlilik sorunu olduğunu görmemiz gerekir.

Cinsellikten Uzak Evliliğin Sebepleri

1. Sağlık Faktörleri

·        Uyumsuz cinsel libidolar:  Çiftlerin cinsel isteklerinin aynı derecede olmaması. 

·        Doğum: Doğumdan sonra meydana gelen vücuttaki değişimler, yorgunluk, stres ve hormonal faktörler libidoyu etkileyebilir.

·        Stres: Aşırı stres, cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

·        Erektil disfonksiyon (ED): Ereksiyonu başarma veya sürdürme zorluğu, birçok sebepten seks yapmayı zorlaştırabilir.

·        Cinsel istek bozukluğu(CIB): CIB(düşük cinsel arzu), fantezi, istek ve aktivite eksikliği veya yokluğu ile karakterize edilir.

·        İlaç yan etkileri: Birçok ilacın, cinsel fonksiyona yan etkileri vardır.

·        Depresyon veya diğer zihinsel sağlık sorunları: Depresyon semptomları, (enerji eksikliği, ilgi ve zevk kaybı, sosyal geri çekilme ve depresif ruh hali gibi) bir kişinin cinsel ve fiziksel yakınlık isteğini etkileyebilecek bir faktördür.

·        Cinsel istismar geçmişi: Geçmişinde cinsel istismara uğramış kişinin, mevcut ve gelecekteki ilişkileri etkilenebilir.

2. İletişim ve ilişki sorunları

Cinselliği korumak eşinizle çatışma halindeyken zorlayıcı olabilir. Böyle durumlarda cinsellik yanı sıra eşinizle konuşmaya bile istekli olmayabilirsiniz. Bu tarz sorunların devamı olarak;

·        İletişim sorunları

·        İlişki çatışması ve tartışmalar

·        Eşinize karşı öfke veya kızgınlık gibi olumsuz duygular

·        Cinsel cezalandırma

·        Aldatma

·        Güç mücadeleleri

·        Pornografi bağımlılığı

3. Yaşam tarzı ve kişisel faktörler

Eşlerin birbiriyle ne sıklıkta cinsel ilişki yaşadığında rol oynayabilecek çeşitli yaşam faktörleri vardır.

Bunlardan bazıları;

·        Sıkılma

·        Yorgunluk

·        Üzüntü, keder

·        İş kaybı

·        Finansal problemler

·        Yaşlanma

·        Beden imgesi sorunları

Cinsellikten uzak evliliğe çözümler

Öncelikle çiftler cinsellikten uzak evliliğin belirtilerini bilmeli ve bu problemlerin evliliğiniz için bir sorun oluşturup oluşturmadığını belirlemelidir. Cinsel aktivitenin olmadığı ve ya az olduğu bir evliliğin problem olup olmadığı tamamen size ve eşinize bağlıdır. Her ilişkinin dinamiği farklıdır. Bu nedenle cinsel yaşantıda doğru miktar diye birşey yoktur.

Altta yatan ruhsal ve ilişkisel nedenlere bağlı olarak, bir profesyonelden yardım istemek iyi bir seçenek olabilir. İletişim becerilerini geliştirmek ya da stres yönetimi tekniklerini öğrenmek için terapistinizden çift ya da bireysel olarak destek alabilirsiniz.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul