Çocuğum Sağlıklı Beslensin İstiyorum | Terapi Evreni
Çocuğum Sağlıklı Beslensin İstiyorum

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, bireyin günlük kalori ihtiyacını çeşitli besin gruplarından düzenli şekilde almasıyla ve paketlenmiş veya işlenmiş gıdaları beslenme rutininde bulundurmayarak oluşturabileceği tabakların genel haline verilen isim diyebiliriz. Günümüzde özellikle okul çağındaki çocukların en sık karşılaştığı yiyecek çeşitleri sağlıklı gıdalardan ziyade abur cubur, işlenmiş ürünler, katkı maddeli gıdalar oluyor. Bunları düzenli ve çok tüketen çocuklarda ise obeziteyle sık karşılaşıyoruz.

Çocuklar o yaşlarında nasıl beslenirse ilerleyen yaşlarda da o rutinlerine devam ediyorlar ve yaş ilerledikçe alışılan o rutinlerini değiştirmek daha da zor oluyor. Bu yüzden bu aşamada ebeveynlere biraz görev düşüyor. Çocuklar evde ailesi nasıl besleniyorsa kendisine normal olanı oymuş gibi alıyor. Bir örnek vermek gerekirse, diyelim ki kolanın zararlı olduğunu söylüyorsunuz ama evinizde kola var siz içiyorsunuz ve çocuğunuza vermiyorsunuz. Çocuğunuz burada kolanın zararlı olduğunu söyleyen ebeveynlerinin içtiğini gördüğü için kola isteği, gizli kaçamak içme arzusu daha da artacak ve onu içene kadar asla mücadeleden vazgeçmeyecektir. Bunun için ilk yapmanız gereken şey çocuğunuza zararlı olduğunu düşündüğünüz için tüketmesini istemediğiniz her türlü yiyecek ve içeceği eve almamanız ve sizin de tüketmemeniz olmalıdır. Bu sayede çocuğunuz evinde de tüketilmediğini görecek ve beslenmesinde o tür bir yiyecek veya içeceğin olmasını talep etmeyecektir.

Çocuklara sağlıklı beslenmeyi aşılamanız için bir yolunuz daha var. O da hazırladığınız yemeklerin faydalarını çocuğunuza anlatarak onda bir farkındalık oluşturmak. Hemen hemen hepimiz “Temel Reis” ile büyüdük ve bize sorsanız güçlü olmanın yolu nereden geçer diye vereceğimiz ilk cevap “ISPANAAAK” diye bağırmak olacaktır J çünkü ıspanağı ne zaman tüketirsek bizlere güç vereceği öğretildi çizgi filmlerde. Sizler de evde o gün hangi yemeği pişirdiyseniz veya hangi meyveyi doğradıysanız ufacık bir faydasını ikram ederken iştahla çocuğunuza anlatırsanız emin olun ki çocuğunuzun önüne gelen o sağlıklı besini reddetmesi gözle görülür şekilde azalacaktır.

Çocuklarımızı obeziten korumak için gelin hep birlikte onlara sağlıklı besinlerin faydalarını oyunlarla ve iştahla anlatalım ve onlara güzel örnekler olalım.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul