Çocuk Gelişiminde 4 Altın Kural | Terapi Evreni
Çocuk Gelişiminde 4 Altın Kural

Gelişim, insanın beden yapısı, duygusal ve bilişsel olarak bir düzen ve denge içindeki uyumun gelişmesidir. Gelişme,büyüme, olgunlaşma ve hazır olma hepsi öğrenmenin bir alt dalıdır.

 

Gelişme, çocuğun kendisinden beklenilen görevleri yapabilecek şekilde değişimini kapsar. Örneğin; bir bebeğin yürümesi için, ilk olarak çocuğun oturması, emeklemesi ve kendi kendine dengede durabiliyor olması beklenir. Veya, bir çocuğun piyano çalabilmek için parmak,el,kol arasındaki bağı kurabilmesi beklenir. Gelişme,sürekli ve yeni davranışlar edinme ve bu davranışı bir önceki ile bütünleştirme sürecidir.        

 

            Büyüme, vücudun boy ve ağırlık yönündeki artış ve organların belirli bir düzeye gelinceye kadar geçirdikleri biçim, hacim,ağırlıkla ilgili değişimine denir. Büyüme her zaman herkeste aynı ölçüde veya zamanda olmayabilir. Örneğin; kimi bebek 9.ayda yürümeye başlarken kimi bebekte 12.ayda yürümesi beklenebilir.

 

Olgunlaşma, bir organın görevini yapabilecek düzeye ulaşmasıdır. Biyolojik kökenli bir sistemdir olgunlaşma evresi. Dışarıdan müdahaleler ile öğretilebilecek bir durum değildi. Örneğin; bir çocuğa tuvalet alışkanlığının öğretilmesi kazandırılırken, ilk önce boşaltım sistemindeki mesane sisteminin gelişmesinden sonra ancak başlanabilir.

 

Hazır olma, olgunlaşma ve öğrenmenin etkileşimi sayesinde oluşan devirdir.Çocuğun bir işi yapabilmesi için ve yeni bir davranışı öğrenebilmesi için gereken oldunluğa ulaşmasını  yanısıra bilgi ve becerisinin de kazanılmış olması gerekir. Örneğin: Kalem tutmayı öğrenmek için, parmak kaslarının yeterli olgunlaşması ve kalemi nasıl tutacağımız bilgisini ve becerisini çocuğa göstererek öğretmeliyiz. Daha sonrada çocukta bir hazır olma evresi oluşsun.

 

Gelişim tek fonksiyonlu değilde, birden farklı fonksiyonların bir arada birleşmesiyle oluşur. Zincirleme gibi düşünebilirsiniz. İki zincire üçüncüsü eklenirken, hepsinin birbirinin iç içe geçmesine dikkat ederek o zinciri büyüteceğimizi bilmemiz gerekir. Çocuklarda böyledir. Çocuklara yeni bir bilgi ve beceri kazandırırken büyümesine, olgunlaşmasına, hazır olmasına ve gelişimine dikkat ederek bir beceri kazandırmaya çalışmalıyız.


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul