Çocuklar Ahlakı Nasıl Öğrenir? | Terapi Evreni
Çocuklar Ahlakı Nasıl Öğrenir?

ANAHTAR NOKTALARI

 • Ahlak, bazı davranışların doğru ya da yanlış olabileceğine dair bir inanç olarak tanımlanabilir.
 • Bir ahlaki ilkeler sistemi, düzenli bir toplumun korunmasına yardımcı olabilir.
 • İnsanlar, bireyler arasında neyin makul olmayan bir ihlali temsil ettiği konusunda genellikle fikir ayrılığına düşerler.
 • Artık ahlaki terbiyenin çoğunlukla yerel etkilerle sınırlı olduğu bir toplumda yaşamıyoruz.

Ahlak, bazı davranışların doğru ve kabul edilebilir, bazılarının ise yanlış olduğuna dair bir inançtır. Bir ahlaki ilkeler sistemi, düzenli bir toplumu korumaya yardımcı olmak için bir toplum veya belirli bir grup insan tarafından genel olarak kabul edilebilir.

Ahlak, binlerce yıldır çocuklara başlangıçta evlerinde öğretildi ve genellikle bir ülkenin hükümdarı/yöneticileri tarafından belirlenen dini ilkelere veya yönergelere dayanıyordu. Bazı toplumlarda, daha sonraki çocukluk döneminde devlet veya özel kurumlar tarafından sağlanan örgün eğitim,  çocukların ahlaki bilgilerini artırmıştır.

Çocuklara Ahlak Öğretmek

Ebeveynler ve diğer bakıcılar, çocuklara ahlakın ilk öğretmenleridir. Ahlak birçok şekilde öğretilebilir:

 • Çocuklar, yetişkinler tarafından evlerinde modellenen ahlaki davranışları kopyalayarak öğrenirler.
 • Filmler, kurmacalar, fabllar, Mukaddes Kitaba dayalı hikâyeler ve mitler üzerinde düşünmek de dahil olmak üzere hikâyeler hakkında tartışma, ahlak kurallarını açıklamanın iyi bir yoludur. Çocuklar ahlaki ikilemlere kendi çözümlerini bulmaları için teşvik edilmeli ve düşüncelerine ilişkin geribildirim verilmelidir.
 • Çocukluğun görevlerinden biri, bencil düşünceden başkalarının duygularını dikkate almaya geçmektir. Çocuklara başkaları hakkında düşünmeyi öğretmek, ahlaki ilkeleri daha iyi anlamalarına yol açabilir. Birincisi, çocuklar davranışlarının başkalarını nasıl etkileyebileceğini düşünerek öğrenebilirler. İkincisi, çocuklardan ahlaki meseleleri diğer insanların olası bakış açılarından değerlendirmeleri istenebilir.
 • Çocuklara, gelecekte daha iyi seçimler yapmalarına yardımcı olabilecek uygunsuz davranışlar için tutarlı ve uygun sonuçlar verilmelidir.

21. yüzyılın bir diğer zorluğu da internetin hayatımıza girmesiyle ilgili. Artık ahlaki terbiyenin çoğunlukla yerel etkilerle sınırlı olduğu bir toplumda yaşamıyoruz. Artık çoğumuz , servet başarının nihai doğrulaması haline geldiğinden, ahlaki kuralın zengin olmanın bir yolu olarak dikkat çekmeye odaklandığı sosyal medya aracılığıyla küresel düşüncelere maruz kalıyoruz .

21. yüzyılın bu sorunlarından dolayı ahlak öğretiminde çeşitli zorluklar ortaya çıkıyor:

 • Bugün büyüyen çocuklar, ebeveynlerinin veya bakıcılarının iyi hissetmek için uyuşturucu kullanmak veya aşırı yemek yemek, sosyal medyada başkalarını geçmek için maddi nesneler satın almak ve istediklerini elde etmek için zorbalık yapmak gibi bencil seçimler yaptığını gözlemleyebilir .
 • Çocuklarımız , halkımızın geniş kesimlerinin hayal gücünü cezbeden hikayelerin genellikle işlevsiz aileleri, suç veya şiddet eylemlerini, amaçların araçları haklı çıkardığı fikrini ve sosyal açıdan uygunsuz davranışları yücelttiği bir toplumda büyüyor . Bu hikayelerin çoğunda kimin kötü kimin iyi olduğu belli değil; çok kötü davranış, çok az sonuçla veya hiçbir sonuç olmaksızın kendini gösterir. Bu tür hikayelerin eleştirel olmayan tüketimi, ahlaki davranış hakkında bilgi edinmek için çok az fırsat sağlar.
 • Çocuklar, çoğumuzun tartışmalı konuları medeni ve saygılı bir şekilde tartışamadığımızı gözlemliyor. Bunun yerine, hatalı olduklarına inandığımız başkalarını "iptal etmek" veya karalamak kabul edilebilir hale geldi. İnsanlar haklı olduklarından o kadar emin olduklarından, karşıt bakış açılarını kabul etmek veya anlamak için çok az çaba harcanır.
 • Çocukların uygunsuz davranışları, çocuğun yoksul bir evde büyümüş olabileceği, davranışın çok daha kötü olabileceği, davranışın yaşına uygun olduğu veya uygun davranışı yöneten kuralların arkaik olduğu gibi çeşitli gerekçelendirmeler nedeniyle genellikle mazur görülür. Ayrıca toplum, hırsızlık, reşit olmayanların uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi ahlaksız eylemlere veya yaşlılara saygısızca davranmaya asgari düzeyde yanıt vermeyi seçmiştir .

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
 • Görüntülü550.00 TL
 • Sesli530.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul