Çocuklarda Konsantrasyonu Arttıran Oyun Örnekleri | Terapi Evreni
Çocuklarda Konsantrasyonu Arttıran Oyun Örnekleri

KARA KUTU

Tanım

Bu doğaçlama oyun 2 oyuncu tarafından oynanır. Biri, biri kırmızı olan 3 düğmeli (mimed) bir kara kutu tutar. Bu düğmeler bir oyuncuyu kontrol eder; bir düğme 'bacağını sarsıntı' düğmesi olabilir. Her düğmenin tam işlevleri tanımlanmamıştır.

Diğer oyuncu içeri girer ve kutuyla oynayıp oynayamayacağını sorar. Oyuncu 1 kabul eder, ancak "Ne yaparsanız yapın, kırmızı düğmeye basmayın" gibi bir şey ekler.

Oyuncu 2, oyuncu 2'yi kontrol ederek düğmelerle oynamaya başlar. Ardından, yavaş yavaş korkunç kırmızı düğmenin kullanımına kadar çalışıyoruz, bu da oyuncu 2'nin çok açık olmayan bir şey yapmasını sağlayacak. Bu herhangi bir şey olabilir, ancak önyargılı olmamalıdır. Kırmızı düğme bir Ruh hali salıncak düğmesi, Çığlık Atmaya Başla, Kıkırdamaya Başla, Opera Söyle veya Anlamsız Hale Geç düğmesi olabilir.

Kör Dernek Çemberi

Tanım

Bu, Serbest Dernek Çemberi gibi başlar: bir daire içinde oyuncular, bir ritim oluşturur ve önceki oyuncunun sözüyle özgürce ilişki kurar. Bu devam ederken, antrenör tüm oyuncuların omzuna 3 kez hafifçe vurur:

Ilk dokunuş: oyuncular gözlerini kapatır ama ritme bağlı kalarak serbest çağrışıma devam eder

Ikinci dokunuş: herkes etrafta dolaşmaya başlar (dikkatle!), gözleri hala kapalıdır. Oyuncular, sıranın ne zaman geldiğini bilmek için çemberdeki eski komşularının sesini tanımak zorundadır.

Üçüncü dokunuş: tüm oyuncular, gözleri hala kapalı ve hala ilişki içindeyken çemberi yeniden oluşturmaya çalışın.

Herkes tekrar bir daire içinde olduğunda egzersiz biter. Antrenör, bir şeylerle karşılaşmadıklarından emin olmak için oyunculara göz kulak olmalıdır. Elbette etrafta çok fazla dağınıklık yoksa yardımcı olur.

Serbest Dernek Çemberi

Tanım

Herkes bir daire içinde ve bir el sallayarak bir ritim oluşturuyoruz. Bir ritim oluşturulduğunda, bir oyuncu komşusuna bir kelime atarak başlar, o kelimeye ortak olur ve komşusuna başka bir kelime atar.

Ritimde kalmak önemlidir. Oyunculara, ritimler bozulmadığı sürece, bir kelime düşünemediklerini hissettiklerinde sadece 'muz' demelerini söyleyin.

Varyasyonlar

Bunu Son Harf ile deneyin.

Kör Kurşun

Tanım

Bir oyuncunun gözleri bağlı ve oda engellerle dolu (her yere birkaç sandalye koyun, her türlü çöpü yere bırakın). Buradaki fikir, grubun geri kalanının gözleri bağlı oyuncuyu konuşarak odaya yönlendirmesidir.

Uçak olarak da bilinir. Yararlı bir okuyucu bize 'Uçak' adı için bir açıklama önerdi: Gözleri bağlı (ya da sadece gözleri kapalı), mobilyalar ve diğer aktörlerden oluşan bir labirentte yönlendiriliyor. O, "Kulesinde" kalması gereken "Hava Trafik Kontrolörü" tarafından konuşulan sisin içinde kaybolmuş bir "Uçak"tır. Bir sandalyenin/prova bloğunun üzerinde durmak, kontrolör için görünürlük sağlar. Uçağın ayrıca güvenli bir inişe (Kuleye varış) ulaşması için yalnızca sınırlı miktarda yakıt kalmıştır (1-3 dakika, her neyse). Uçağa ayrıca iki "fırça" ile bir engelle sınırlı temasa izin verilir. Üçüncü fırça veya doğrudan bir darbe veya bir şeye doğrudan basmak "çarpmaya" neden olur. Engellerin etrafından, üstünden veya altından geçebilirler. Ayrıca, uçak sadece ileri uçabilir. Ancak her yöne dönebilir. Yönergeler pilotun bakış açısından verilmelidir; acemi yönetmenler için iyi bir alıştırma. Ayrıca güverteyi tamamen temizleyerek ve Pilot'a işkence ederek sınıfınızda oluşturduğunuz tüm güveni de yok edebilirsiniz. Bize inanın, birileri bunu önerecektir.

Kör Hat Teklifleri

Tanım

Oyuncuları sıraya koyun, her birine bir numara verin. 2 numarayı arayın. Bu oyuncular, fiziksel bir Teklifle (bir şey yap, elma ye, yeri sil, ne olursa olsun) ve ayrıca sesli bir teklifle (bir şey söyle) hemen sahneye çıkarlar.

Buradaki fikir, oyuncuların birbirlerinin tekliflerini kabul etmeleri ve keşfetmeleri ve sahnenin ne hakkında olduğunu anlamalarıdır.

Kör Sıra

Tanım

Bu, Grup Düzeni gibidir, ancak herkesin gözlerini kapalı tutması ve grup sıraya girerken konuşmaya izin verilmez.

Notlar

Bu, Grup Siparişinden daha çok bir grup egzersizidir (ki bu daha çok anlaşma ile ilgilidir), bu nedenle başlangıçta muhtemelen akıl sağlığı sırasına göre sıraya girmek gibi aptalca şeyleri hafife almak istersiniz...

Grubun hangi stratejileri geliştirdiğini görmek her zaman ilginçtir.

Grup birbirini gerçekten tanımıyorsa, gerçekten alfabetik sırayı kullanamazsınız.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul