Çok Su İçtiğinizin 4 İşareti | Terapi Evreni
Çok Su İçtiğinizin 4 İşareti

Son zamanlarda sosyal medyada su içmenin önemine dair paylaşımlara rastlıyoruz. Evet, su içmenin hayati fonksiyonlarımızı devam ettirmek için nefes almak kadar önemli olduğu çok açık. Ancak çok fazla su içmek sizin için kötü olabilir mi? Ve çok fazla içtiğinizi nasıl anlarsınız? Gelin bu konuya biraz daha ayrıntılı bakalım.

Uzmanlar, "Çok fazla su içmek, kan sodyum seviyelerinde tehlikeli bir düşüş olan hiponatremi adı verilen bir duruma neden olabilir" diyor . Sodyum, vücudun trafik bekçisi olarak hareket eden, suyun vücutta nereye dağıldığını ve mesaneye ne kadar gönderildiğini düzenleyen önemli bir elektrolittir. Ayrıca , "Su zehirlenmesine ulaşmak nispeten nadir olsa da, vücudunuzun salgılayabileceğinden daha fazla içerseniz olabilir" diyor.

Hiponatremi durumları nadirdir, ancak ortaya çıktıklarında, genellikle ultra dayanıklı sporcularda veya belirli sağlık sorunları olan kişilerde görülür.

Su zehirlenmesi ve hiponatremi, günlük hidrasyon söz konusu olduğunda çoğu insanın endişelenmesi gereken sorunlar değildir. Bunun nedeni, vücudunuzun birkaç hafif ve biraz rahatsız edici yan etkiyi tetikleyerek su alımınızı doğal olarak yavaşlatması veya durdurmasıdır.

Çok Fazla Su İçtiğinizin İşaretleri

1. İdrarınız Oldukça Açık

Uzmanlar, çişinizin renginin ve tuvalete ne sıklıkta koştuğunuzun hidrasyon durumunuzun iyi bir göstergesi olabileceğini söylüyor. Ürokrom pigmenti ve içtiğiniz su miktarının birleşimi sayesinde idrar rengi tipik olarak açık, neredeyse berraktan soluk sarıya kadar değişir.

Çişiniz genellikle şeffafsa, kısa sürede çok fazla su içtiğinizin veya genel olarak biraz fazla sıvı aldığınızın bir işareti olabilir. Bir uyarı: Bazı diyet takviyeleri çişinizi daha koyu hale getirir, bu nedenle idrar renginin izlenmesi bu durumda her zaman en iyi yaklaşım olmayabilir.

 

2. Sık İşiyorsunuz

Tuvalete her zamankinden daha sık mı gidiyorsunuz? Çok fazla su içtiğiniz anlamına gelebilir. Kafein ve alkol tüketimi de daha sık idrara çıkmaya neden olabilir. Uzmanlar, "Ortalama olarak, insanlar günde 6 ila 8 kez idrara çıkarlar, ancak günde 10 defaya kadar çıkmak, su içen yüksek başarılı kişiler için normaldir" diyor. 

3. Kendinizi Şişkin veya Mide Bulanık Hissediyorsunuz

Uzmanlar, "Böbrekler, saatte maksimum 800 ila 1.000 mililitre olan, bir seferde ne kadar su atabilecekleri konusunda sınırlamalara sahiptir" diyor. "Bu miktarı aşan herhangi bir şey, esasen vücudu sulandırır." Vücut kendini fazla sudan kurtaramadığında, hücreler buna uyum sağlamak için şişer. Sonuç olarak, böbreklerinizin yetişebilmesi için su alımınızı yavaşlatana kadar kendinizi şiş ve şişkin hissedebilirsiniz. Su dolu bir mide aynı zamanda birçok insanın biraz mide bulandırıcı hissetmesine neden olur - daha fazla sıvı içmeyi düşünmek midenizin biraz hasta hissetmenize neden oluyorsa, bu sıvı alımınızı yavaşlatmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

4. Baş Ağrınız veya Beyin Sisiniz Var

Vücut suyla dolduğunda sodyum seviyeleri hafifçe düşer ve hücrelerin şişmesine neden olur. Yine uzmanlar, beyin kafatasıyla çevrili olduğu için hücrelerin genişlemesi için neredeyse hiç yer olmadığını söylüyor. Bu, baskı yaratır, baş ağrılarına ve hatta beyin sisine neden olur. Kandaki hangi sodyum seviyesinin bu erken belirtilere neden olduğuna dair kesin bir veri yoktur - muhtemelen kişiden kişiye değişir. Neyse ki, ortalama bir insan için çok fazla su içmek genellikle banyo molalarını artırmaktan başka bir şeye yol açmaz.

            

                             Sağlıklı günler dilerim


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Nisanur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul