Crab Mentality(Yengeç Zihniyeti) | Terapi Evreni
Crab Mentality(Yengeç Zihniyeti)

Yengeç zihniyeti; bir kişinin başarısını baltalamaya veya sabote etmeye çalışma davranışını ifade eder. Bu zihniyet davranışı nereden geliyor hep birlikte bakalım isterseniz.

 

Bir kovanın içerisine bir sürü yengeç konulduğunda, kaçmaya çalışan yengecin diğer yengeçler tarafından kovaya geri çekildiği görülür. Bu yüzden tüm yengeçler açlıktan ölene kadar kovanın içinde kalırlar.

 

Bazen kimi bireyler kendi kariyerlerinde veya iş yerlerinde yükselmek isterler. Fakat, bu kişilerim yükselmesini istemeyen iş arkadaşları ise genellikle onu Tongaya düşürmeye çalışırlar. Zannederler ki, o iş arkadaşı yükselmediğinde kendisi yükselebilecek. Belki de bizler kurbanlarımızı yanlış yerde arıyoruzdur. Belki de yengeçlerin hayatta kalması için, diğer yengecin çıkmasını engelleyeceği yerine kendi de o kovanın içinden çıkmaya çalışsa hayatta kalma garantisi daha da artmaz mi ?

 

Bu hayatta her bireyin kendi hedefleri vardır. Bu hedefe ulaşmak tabiki de çok kolay değildir. Bizlerin hedeflerine giden yolda yarıştığımız kişiler başkaları değildir. Kişinin ta kendisidir aslında. Kimseyle yarış içinde olmamıza veya başkalarına kendi gücümüzü veya başarılarımızı göstermemize gerek yok. Bu yolda; yarış içinde olduğumuz kişi kendimizizdir. Bir gün öndeki kendimizi yenmeye veya geçmeye çalışsak , belki de başarıya ulaşacağız. Dolayısıyla, kendinden başka kimseyle yarış içinde olmamalıyız!


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul