D Vitaminimiz Neden Düşük? | Terapi Evreni
D Vitaminimiz Neden Düşük?

Neredeyse birçoğumuzun tahlil sonuçlarında D vitamini düzeyleri eksik çıkmaktadır. Güneşte bol bulunan D vitamini neden vücudumuza yeterli gelmiyor?

İlk sebebi güneşi direkt değil de camdan süzülerek almamızdan kaynaklı olabilir. Çalışma ortamında camdan gelen D vitamini içeri süzülemez ve derimizde D vitamini üretimi gerçekleşemez. Yine çalışma ortamımız kapalı olursa güneşle hiç temasımız olmayacağı için D vitamini üretimi vücudumuzda gerçekleşmeyecektir.

D vitaminin vücudumuzda eksiliğinin görülmesinin bir sebebi de emilim bozukluğu hastalığına sahip olmamız olabilir. Chron, çölyak gibi hastalık tanısı alan kişilerde hastalığa bağlı olarak D vitamini eksikliği görülmektedir. Bunun yanı sıra tüberküloz-verem, epilepsi ilaçları kullanıyorsanız yine D vitamini eksikliğiyle karşılaşabilirsiniz.

D vitamini yönünden fakir beslenmek de yetersizliğe sebep olabilir ancak besinlerden aldığımız D vitamininin günlük alınması gereken miktara ulaşması için en basit örneği ile günde 10 bardak süt içmemizdir ki günde 10 bardak sütü içemeyiz içersek de yüksek dozdan zehirlenebiliriz.

Bizler her ne kadar da D vitamininden olabildiğince zengin beslensek bile güneşle direkt temasımızı sağlayamadığımız takdirde eksikliğini yaşamaya devam edeceğiz. D vitamini eksikliği yaşamamak için haftada en az 3 kere 5-15 dakika boyunca özellikle vücudumuzun kol, bacak, el ve yüz bölgelerini güneşte tutmamız gerekmektedir. Eğer bunu yapamıyorsak da eksikliği tamamlayabilmek için dışarıdan ek D vitamini almalıyız. Bu iki öneriden birini uygularken de sofralarımızda D vitamininden zengin yumurta sarısı, balık, mantar, karaciğer ve dışarıdaki otlardan beslenen hayvanlardan elde edilen peynir ve tereyağını ölçülü miktarlarda bulundurmalıyız.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul