Depresyon / Farketmek - Başetmek | Terapi Evreni
Depresyon / Farketmek - Başetmek

Depresyon tanımlanabilir, açılabilir, ön isimlere sahip olabilir ve çeşitlenebilir.En temel psikolojik rahatsızlıklardan olması sebebi ile kelime değerini yitirmiş, herkesin dilinde olması sebebi ile önemini kaybetmiş bir sözcük  “depresyon”. Tanı kriterleri ile bakıldığı zaman majör depresyon ve distimik bozukluk olarak ikiye ayrılsa da katatonik, melankolik, atipik, mevsimsel duygudurum bozukluğu, doğum sonrası depresyonu, psikotik özellikli depresyon  gibi alt başlıklar da bulunur. Bu bilgileri paylaşmamın amacı depresyon sadece mutsuz olma hali değildir. Çokça çeşidi vardır, tehlikelidir ve genellikle başka bir psikolojik rahatsızlıkla kolayca iç içe geçer.Bu nedenle kendinizi ya da çevrenizde bir yakınınızı depresif olarak yorumluyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları bilmelisiniz.

1-Fazlaca gülmek ya da fazlaca donuk, kayıtsız olmak

2-Uçan balon gibi hissetmek, ruhunun çürüdüğünü hissetmek, yok olmayı dilemek,hayattan silinmek istemek, ölümle ilgili fazlaca huzurlu söylemlerde bulunmak

3-Hayattaki anlamını, misyonunu bulamamak, amacını yitirmek

4-Geleceğe dair inancı yitirmek

Yukarıda saydıklarımdan bir tanesi dahi varsa depresyon için hızlıca çalışmaya başlamamız gerekir.

Terapi olmadan ne yapabilirim?

Depresif iken uyanmak ya da uyumak zordur, yemek yemek ya da yememek zordur, dışa dönük olmak da yalnız kalmak da zordur. Beynimizin bir özelliği var, beynimiz hayal, gerçek, rüya yani bilinç ve bilinçdışı ayrımı yapmaksızın hepsine aynı nöropsikolojik zemini sağlamayı ihmal etmez. Biraz daha açalım... Gözlerinizi kapatıp çok özlediğiniz birisine sarıldığınızı hayal edin, zihniniz sarılmış gibi mutluluk hormonlarını salgılamaya başlar.Bu açıdan yaklaşırsak depresyonu en yüzeyden – mış gibi tekniği ile hafifletiriz.

Mutlu ve kendine saygı duyan, verimli olmak isteyen insan neler yaparsa onları yapmaya başlamalısınız ki beyin sizi mutlu edecek hormonları arttırsın. Nedir bunlar?

Erken uyanın! İmkansız ve gereksiz gelse de erken uyanıp temiz hava alın. Anlamsız geliyorsa buna gülerek tepki verin.

Ertelemeyi bırakın ve söylenerek de olsa işinizi yapın, bitince çok daha iyi olacaksınız. Küçük hedeflere ulaşmayı küçümsemeyin.

Bir tane hayat amacınız olsun bir de her tür programınızı yazdığınız ajandanız. Bugünü dünden yazmalısınız. Zamanı verimli kullanmayı bilin, günde kaç saat neye zaman ayırdığınızı bilin.

Beslenmeniz temiz ve az olsun, sağlıklı ve yeterli miktarda beslenmek kendinize duyduğunuz sevgi ve saygı ile alakalıdır. Duygusal açlık da depresif bir belirtidir. Depresyonum bitince sağlıklı beslenirim demeyin, sağlıklı beslenirseniz depresyon seviyesi düşer.

Etrafınızda sizi hasta ettiğini düşündüğünüz kişiler varsa; onların yaptıklarının, onların ruh ve zihninden ibaret olduğunu, sizin ne ya da kim olduğunuz ile ilgili olmadığını zihninizde sindirin.

En önem verdiğiniz ve büyüttüğünüz  insanlar dahi bu evrende herkes kadar küçük. Fakat herkes kendi evreninde tek ve özeldir. Evreninizde mutlu olamıyorsanız hatalarınızı görün, sizin evreninizi siz yönetiyorsunuz.


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul