Depresyonu Beslenme Yardımıyla Önleme Yollar | Terapi Evreni
Depresyonu Beslenme Yardımıyla Önleme Yollar

 Depresyon beslenme ile önlenebilir mi gerçekten? Evet;doğru terapi, gerekli görülürse eğer ilaç tedavisi ve doğru beslenme ile depresyonu önleyebilirsiniz. Aslında hayat boyunca karşılaşma ihtimalimizin olduğu tüm hastalıkların beslenme ile tedavisi mümkün. Derler ya ‘Bu bir ekip işi.’ Tam olarak da öyle. Geçirdiğimiz her hastalığın, her rahatsızlığın tek bir tedavisi yoktur birçok tedavi alanının birlikte bir saat gibi işlemesi sonucu iyileşiriz. Bunlardan birisi de depresyon. Sizler için depresyonu sağlıklı beslenme ile nasıl önleyebileceğinizi 8 maddede özetlemeye çalıştım.

 

·         TAM TAHILLI ÜRÜNLERİ TERCİH EDİN.

Antidepresan kullanımında, özellikle trisiklikantidepresanların kullanımında iştah artışı ve karbonhidrat yeme isteğinde bir artış görülebilir ve bu durum vücut ağırlığında bir artışa sebep olabilir. Ayrıca MAOİ tedavisindeinsülin aktivitesindeki artışa bağlı olarak glikoz seviyesinde düşüşler görülebilmektedir. Ortaya çıkabilecek insülin direnci sorunlarından kaçınmak için ekmek grubu ürünlerinden tam tahıllı olanları tercih etmeniz bu süreçte size çok yardımcı olacaktır.

 

·         ÇOK ÇİKOLATA ÇOK SEROTONİN ÇOK MUTLULUK AZ DEPRESYON DEMEK Mİ? DİYETİSYENİNİZE MİKTARINI DANIŞIN.

Depresyon tedavisinde özellikle ilaç kullanıyorsanız mutlaka şekerli gıda, çikolata başta olmak üzere serotonin içerikli tüm besinlerin ne kadar tüketileceğini diyetisyeninize sorun çünkü kullandığınız ilaçların içerisinde de belirli bir düzeyde serotonin olabilir ve ilaçla alınan miktar günlük yeterli dozda olabilir. Fazlasını beslenme yoluyla almak ilaç etkinliğini arttırarak tedavinizde olumsuz bir ilerlemeye sebep olabilir. Çikolata mutluluk getirir ama miktarı her zaman çok önemlidir.

 

·         BOL TAZE MEYVE VE SEBZE TÜKETİN.

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki vücudumuzdaki vitamin ve mineral eksikliğinin depresyonla doğru orantıda ilişkisi var. Aynı zamanda tedavi öncesi veya sırasında iştah kaybından dolayı oluşabilecek kalsiyum, fosfor, çinko ve magnezyum gibi mineraller ile C, K vitamini ve folik asit eksikliğini en minimum düzeye çekerek oluşabilecek eklem ağrılarının ve yorgunluk hissinin önüne geçmiş olursunuz.

 

·         PAKETLENMİŞ RAFİNE GIDALARDAN KAÇININ.

Katkı maddesi ilave edilmiş, paketlenmiş rafine gıdalar yüksek asit içeriklerinden dolayı vücuda hissettirdiği yorgunluk etkisi siz depresyondan çıkmak isterken sizi bu süreçte zorlayacak seçeneklerden olabilir.

 

·         BU SÜREÇTE SİZİ DEPRESYONDAN UZAKLAŞTIRMAYI SAĞLAYACAK YAĞLARI SOFRANIZDA BULUNDURUN.

Ayçiçek, mısır, soya, pamuk ve margarin gibi omega-6 ve trans yağ asitlerinden zengin yağları diyetinizden çıkarıp yerine zeytinyağı ve doğal hayvan yağlarını (tereyağı, iç yağı, kuyruk yağı) tercih etmeli ve balık yağı (omega-3) takviyesi almalısınız. Tedavi sürecinde size iyi geldiğini hissedeceksiniz.

 

·         PROBİYOTİKLERE ÖĞÜNLERİNİZDE MUTLAKA YER VERİN.

Bağırsaklarımız bizim ikinci beyinlerimizdir. Eğer onları koruyacak, mutlu edecek probiyotikleri (faydalı bakterileri) düzenli olarak tüketirseniz bu süreci de daha sağlam ve başarılı bir şekilde geçirebilirsiniz. Kefir, yoğurt, ev yapımı turşu (hele bir de o lezzetli mi lezzetli suyu), sirke, nar ekşisi (salatalarımızın baş tacı), boza (kış aylarının vazgeçilmezi) gibi probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz.

 

 

 

·         GÜNEŞİN MUCİZESİNDEN YARARLANIN.

Bu süreçte düşmesi muhtemel olan D vitamini düzeylerini yükseltmek için dengeli bir şekilde güneşlenmeyi asla ihmal etmeyin güneşin dik açılarla gelmediği saatlerde güneşi en iyi şekilde vücudumuza almayı sağlayacak kol ve bilek içlerinizi tutun güneşe salam verin. Gerekli görüldüğü durumlarda verilecek olan D vitamini takviyelerinizi de mutlaka alın.

 

·         FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ASLA BIRAKMAYIN.

Sizlerin de bildiği gibi günde en az 10.000 adım atmak bizi mental açıdan daha sağlıklı bir hale getirecektir. Bunun yanında alternatif olarak;

ü  En az yarım saat hızlı tempoda yürüyüş yapabilir

ü  Günlük 1 mil (15 dakikalık) evde yürüyüş hareketlerini yapabilir

ü  Günde 20 dakika zumba yapabilirsiniz

Aynı zamanda fizyoterapistinizden sizleri daha iyi hissettirecek fiziksel hareketleri öğrenebilirsiniz.

 

Uygulaması basit olan tüm bu beslenme önerileri depresyonu yenme sürecinizde size çok yardımcı olacaktır.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul