Doğru Seçim Yapabilmemizi Neler Etkiler? | Terapi Evreni
Doğru Seçim Yapabilmemizi Neler Etkiler?

Doğru seçim olarak belirttiğimiz ifadelerden ilk olarak iş, eş, partner ya da arkadaş seçimlerini ele alacağız.

Öncelikle seçim yapmadan önce veya bir işe başlamadan, meslek seçimi yapmadan, eş seçmeden önce kendimizi iyi tanımamız gerekmektedir.

1.     Biz gerçekten kendimizi tanıyor muyuz?

2.     Kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz?

3.     Bizi mutlu eden şeyler neler?

4.     Hayıtımızda ney değişse daha mutlu hissederiz?

5.     Hangi işi yaparsam kendimi başarılı hissederim ya da hangi işi yaparken mutlu olurum?

Bu sorular hayatımızda seçim yaparken en etkili olan etkenlerden bir kaçıdır. İlk başta bu soruların cevaplarını kendimize vermemiz gerekmektedir. Eğer bu ve buna benzeyen hayatımızı ve seçimlerimizi etkileyecek soruların cevaplarını gerçekten emin bir şekilde kendimize verebiliyorsak seçim yapmak bizim için daha kolay olur. Yapmış olduğumuz davranışlar sadece bir sonuçtur. Bizim düşünce ve duygularımız sonucunda meydana gelen davranışlar aslında düşünce ve duygularımızın dışa vurmuş bir sonucudur. Davranışlarımızın temelinde aslında düşüncelerimiz yatar diyebiliriz. Yani düşüncelerimiz isteklerimiz gerçekten çok önemlidir.

Örneğin, bir meslek ya da iş seçimi yaparken sadece bir mesleğimiz olsun diye değil hangi işi yaparken mutlu hissedeceğimiz düşünüp seçim yapmamız gerekmektedir. Sevmediğimiz bir işi yaparken ya da sadece çalışmış olmak için bir işte çalışırsak bir süre sonra kendimizi mutsuz hissetmeye başlarız.

Diğer bir örnek ile eş ya da partner seçimi yaparken hayatımızda birini olması odaklı değil de nasıl bir ilişki istediğimiz, nelerle mutlu olduğumuzu ve bize nasıl davranılırsa mutlu hissedeceğimizi düşünüp ona karar verip o şekilde eş ya da partner seçimi yapmamız gerekmektedir.

Aldığımız sorumluluklar ya da yaşadıklarımızdan dolayı bazen kendimize daha az vakit ayırabiliriz hatta bazen kendimize vakit ayıramadığımız süreçler olabilir. Bu durumda da kendimizi ve isteklerimizi tam anlamıyla tanımlayamayabiliriz. Bu durumda kendimize bir ayna tutmamıza ve kendimizi daha çok tanımamıza yardımcı olması için psikolojik destek alabiliriz.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul