Düşük Cinsel İstek | Terapi Evreni
Düşük Cinsel İstek

İnsanlar normalde cinsel iştah derecelerinde farklılık gösterir . Cinsel arzunun tek bir standardı yoktur ve arzu sadece kişiden kişiye değil aynı zamanda bir ilişki boyunca aynı kişi için de farklılık gösterir.

Çiftler arasında en yaygın cinsel şikayetlerden biri cinsel istekte eşitsizliktir. Cinsel istek, çoğu psikolojik ve kişilerarası olmak üzere çeşitli nedenlerle düşük olabilir. Ancak bu, onu mutlaka bir bozukluk yapmaz. Ancak kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünde ve sıkıntı yarattığında ya da partnerlerin cinsel dürtülerinde bir eşitsizlik ortaya çıkıp ilişkide çözülmemiş bir çekişme konusuna dönüştüğünde teşhis edilebilir bir durum haline gelir.

Cinsel istek kaybı hem ilişki problemlerinden kaynaklanabilir hem de buna neden olabilir. Çocuklukta cinsel istismar , daha sonraki yaşamda cinsel isteği de engelleyebilir.

 

Düşük Cinsel İstek Nedir?

"Düşük" (veya hipoaktif) cinsel arzuyu oluşturan şey görecelidir. Bir ilişkinin erken dönemlerinde yaşanan cinsel istek derecesini bir karşılaştırma standardı olarak kullanan eşler, genellikle uzun süreli birlikteliklere eşlik eden cinsel istek ve aktivitedeki düşüşü bir sorun olarak etiketleyebilirler.

Ayrıca, bir partnere göre sorunlu olan düşük cinsel istek yaşayan bir kişi, farklı bir partnerle herhangi bir arzu eşitsizliği yaşamayabilir. Bir partnerin düşük libidosu olarak tanımlanan şey , diğer partnerdeki hiperaktif bir cinsel dürtüyü daha doğru bir şekilde yansıtabilir. Cinsel istek ve yanıt verme normalde erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterir ve cinsel eşdeğerlik hakkındaki varsayımlar yanlış bir şekilde hipoaktif arzu bozukluğunun varlığını düşündürebilir.

Düşük cinsel istek neden olur?

Hipoaktif cinsel arzunun tek ve en büyük psikolojik nedeni depresyon olabilir . Yorgunluk da orada ve oldukça stresli bir yaşam tarzının cinsel dürtü üzerinde etkisi olabilir. Vücut imajı sorunları olan kişilerde cinsel istek eksikliği de olabilir. Azalmış cinsel istek, antidepresan ilaçlarla tedavinin köklü ve yaygın bir yan etkisidir .

Düşük cinsel istek belirtileri nelerdir?

Cinsel istek kaybı, genellikle bir partnerin cinsel aktivite tekliflerine yanıt vermeme olarak kendini gösterir. Düşük cinsel istek belirtileri ayrıca cinsel uyarılma bozukluğu, erektil disfonksiyon, cinsel performansı engelleyen kaygı  , düşük düzeyde cinsel ilgi, tekrarlayan istek eksikliği ve cinsel fantezilerin yokluğunu içerebilir .

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul