Duygularımız ve Beslenme Alışkanlıklarımız | Terapi Evreni
Duygularımız ve Beslenme Alışkanlıklarımız

Duygularımızın beslenme alışkanlıklarımızla bir ilişkisi vardır.

Beslenme alışkanlıkları ve duygular üzerine yapılan birçok araştırma vardır. Örneğin; yapılan bir araştırmada bebekken anne sütü alan ve emme esnasında annesiyle göz teması kuran bireylerin ilerleyen dönemlerde suça karışma ve eğilim oranlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Bir başka araştırmada küçük yaşlarda başarılarından ötürü ödüllendirilmeleri tatlı olarak alan çocukların ilerleyen yaşlarda kendilerini mutsuz hissettikler zaman tatlı yeme ihtiyacı hissettikleri görülmüştür.

Bazı kişiler, aç olmadıkları halde yemek yemek isterler. Duygusal açlık veya diğer adıyla duygusal beslenme, olumsuz duygulardan kaçınmak için yemeklerin kullanılması olarak tanımlanabilir. Duyguları ile başa çıkamayan insanlarda duygusal yeme durumu ilerleyebilir.

Duygusal açlık; obeziteye, yeme bozukluklarına, depresyona ve hormonal problemlere neden olmaktadır.

Obezite hastalarının birçoğunda duygusal yeme görülmektedir. Bariatrik cerrahi sonrası dönemde de başarıyı etkileyen en önemli risk faktörü duygusal açlıktır.

Duygusal yemeden korunmak için sağlıklı, dengeli ve ruh halini destekleyen beslenme alışkanlıkları kazanmak önemlidir. Bireyin duygusal yeme durumunu ilk fark eden meslek gruplarından biri de diyetisyenlerdir. Danışma amaçlı veya tedavi amaçlı gelen her hastayı bireysel olarak değerlendirip, duygusal yemek tarzını bulup ve bireyi duygusal yemeye iten sebebi çözüme kavuşturmak için gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

Yemekleri farkındalıkla yemek, duygu ve beslenme günlükleri tutmak, gündelik yaşama ufak da olsa egzersizlerinde olacağı kendine zaman ayırma alanları eklemek bireyin ruh halini etkileyeceği için duygusal açlık durumunun zamanla azalmasını sağlayacaktır.

Gerçek ve kalıcı değişimler, sağlıklı ve dengeli beslenme tarzının olduğu bir yaşam tarzı için diyetisyen desteği  almanız sizler için yararlı olacaktır.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul