Duygusal Olarak Uzak Bir İlişkide Kabloyu Ne Zaman Kesmeli? | Terapi Evreni
Duygusal Olarak Uzak Bir İlişkide Kabloyu Ne Zaman Kesmeli?

Aşk illüzyonu sizi bir kara deliğe itebilir. İşte ondan nasıl kaçılacağından bahsedeceğim.

ANAHTAR NOKTALARI

  • Umutsuz bir aşk ihtiyacı ya da felç edici bir kaybetme korkusu, bizi bir partnerin ilişkideki isteksiz davranışını rasyonelleştirmeye itebilir.
  • Bakıcılarla erken ilişkiler, kişinin yetişkinlikte duygusal yakınlığı ve erişilebilirliği nasıl aradığını (veya kaçındığını) tanımlamada önemli bir rol oynar.
  • İletişim, tüm iyi ilişkilerin temelidir.

 

Pek çok insan , eşlerinden aldıkları karışık sinyaller nedeniyle bir kafa karışıklığı içinde yaşadıktan sonra terapiye  gelir ve aşağıdaki gibi şeyler söylerler:

  • "Eşimin biz birlikteyken eski sevgilisi hakkında konuşmaya devam etmemesini takdir ediyorum ama ona sorduğumda neden bana eski ilişkilerinden bahsetmiyor?"
  • “Ortağım az konuşan bir adamdır. Çok fazla paylaşmaktan hoşlanmıyor ama bu öyle bir noktaya geliyor ki duygusal yakınlığımızı ciddi şekilde etkiliyor . ”
  • "Eşim 'tanımsız aşk' aşığı gibi görünüyor ama bunun uzun vadede bana uyacağını sanmıyorum."

Bu ifadelerden herhangi biriyle bağlantı kurabiliyorsanız, benzer bir durumda olabilirsiniz. Belki de duygusal olarak uygun olmayan birine ilgi duyuyorsunuz ve ilişkinizin sürekli "ipe bağlı" olduğunu hissediyorsunuz. Hala ilişkiniz için umut besleyebilirsiniz, ancak gerçekler aksini söylüyor.

Umutsuz bir aşk ihtiyacı ya da felç edici bir kaybetme korkusu , sizi bir partnerin bir ilişkideki isteksiz davranışını rasyonalize etmeye itebilir . Onlara zaman verirseniz değişeceklerini umarak davranışlarını savunmaya başlayabilirsiniz. Sabır, anlayış ve empati tüm bu özellikler takdire şayandır, ancak kendi duygusal ihtiyaçlarınız pahasına değil.

İlişkilerde duygusal yoksunluğun birçok nedeni vardır. Birincisi, Frontiers in Psychology'de yayınlanan bir çalışmanın kanıtladığı gibi,çocukluk  birincil bakıcılarla erken ilişkiler , kişinin yetişkin ilişkilerinde duygusal yakınlığı ve erişilebilirliği nasıl aradığını (veya kaçındığını) tanımlamada önemli bir rol oynar .

Araştırmalar, duygusal olarak uygun yetişkinlerin bağlanmanın şu üç "sağlıklı" boyutunu sergilediğini öne sürüyor : duyarlılık, müdahaleci olmama ve düşmanca olmama. Sizin ve eşinizin bu davranış kalıplarını ilişkinize ne kadar dahil ettiğinizi ve eşinizin sorunlu bir yetiştirme nedeniyle duygusal olarak müsait olmakta zorluk çekip çekmediğini değerlendirmeye değer.

İşte ilişkinizin duygusal mesafenin ağırlığı altında parçalanıp parçalanmayacağına karar vermenin iki yolu:

1. Partneriniz size asla açılmaz.

Kendini normal kabul edilenin ötesinde kapattığında, birinin duygusal olarak müsait olmadığını bileceksin. Onlara açılmaları için güvenli bir alan sağlamaya yönelik sürekli çabalarınıza rağmen, gardlarını asla düşürmezler ve size gerçekten akıllarından geçenleri nadiren söylerler. Bunu yaptıklarında, bu bir şok olabilir çünkü çok uzun süredir karanlıkta tutuldunuz.

Örneğin, günlerinin nasıl geçtiğini sizinle paylaşmak yerine, duygularını bastırmayı ve bununla sağlıklı bir şekilde başa çıkmaları için onları dürttüğünüzde hayal kırıklıklarını sizden çıkarmayı tercih ederler.

Duyguları "kapatma" eğiliminde olduklarından, sizi anlamak için nadiren çaba harcarlar ve sizinle ve sorunlarınızla ilişki kurmakta zorlanırlar. Bu, ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını hissetmenize neden olduğundan, önemli bir hayal kırıklığı nedeni olabilir.

2. Eşiniz geçmişi hakkında sessiz kalmayı tercih ediyor.

Duygusal olarak uygun olmayan bir kişi, önceki ilişkileri hakkında çok ketum olabilir.

Kişinin ilişki geçmişiyle ilgili her ayrıntıyı açıklamaya gerek yokken, kişinin hayatı hakkında açık, dürüst ve açık sözlü olması bir zorunluluktur. Bu sadece güven oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda iki kişi arasındaki bağı da derinleştirir.

Partneriniz sizi tamamen karanlıkta tutmayı tercih ediyorsa ve özellikle sorulduğunda geçmişiyle ilgili ayrıntıları paylaşma fikrinden rahatsızsa, bu duygusal bir bağdan kaçtığını gösterebilir.

Çözüm

İletişim, tüm iyi ilişkilerin temelidir. Bu nedenle, "kapalı defter" olan insanlar size kırmızı bayraklarını gösteriyorlarsa onlara dikkatle yaklaşılmalıdır.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul