Duygusal Yeme | Terapi Evreni
Duygusal Yeme

            Nedir?

 

            Kişinin daha çok bastırmak istediği duyguların; kaygıların, üzüntünün,  hayal kırıklığının, öfke gibi kişiyi zorlayıcı duyguları hissettirdiği ani ve fazla yeme eğilime denir.

 

            Neden olur?

 

Neden olarak spesifik bir durum belirtilmese de, neden olabilecek bir kaç farklı neden sıralayabiliriz;

 

●      Stres,

●      Negatif duygular,

●      İyi hissetme arayışı,

●      Pişmanlık,

●      Yediğinde pozitif duygulara erişebileceği isteği gibi nedenleri sıralayabiliriz.

 

 

            Duygusal yeme davranışı gösteren bireyler gerçek bir açlık olmaksızın duygunun kendisine getirdiklerinden uzaklaşabilmek adına yaptığı yeme davranışıdır. Yemek yemeye yönelmek, kişinin hissetmiş olduğu olumsuz duyguların azalabileceğine olan inancı ve koşa sürece rahatlama isteğine kavuşabileceği inancıdır. Fakat, bu doyumlara ulaşamayan birey kendini duygusal yeme döngü yaşadığı düşünülmektedir.

 

Tedavisi Nedir?

 

Öncelikle duygusal yeme atakları geçiren bireyin bir ruh sagligi uzmanından destek alması gerekmektedir. Duygusal yeme atakları geçiren bireyin şu iki durum arasındaki farkı iyi belirmelidir. Açken mi yemek yiyorum yoksa olumsuz bir duygunun içindeyken mi yemek yiyorum ? Fiziksel bir açlık var mı? Birey bu soruyu kendinde sorgulamalıdır. Verilen cevap hayır ise ; kişinin bu durum karşısında farklı bir yönelim izlemelidir. Örneğin; arkadaşlarıyla buluşmak, spor yapmak, puzzle yapmak, film izlemek vb gibi aktiviteler ile çözüm yolu deneyebilirsiniz.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul