El Alem Ne Der? | Terapi Evreni
El Alem Ne Der?

Hayatın birçok noktasında karar alırken el aleminin ne diyeceğini düşünerek hareket edenlerin sayısı oldukça fazla. Bu süreçte karar mekanizması çalışırken kendi duygu ve düşüncelerinize göre hareket etmekten ziyade odak noktanız anne baba veya el alem ise yaşayacağınız korku, kaygı ve pişmanlık düzeyinizde doğru orantıda artacaktır.

Örneğin; Evli iseniz ve aldatıldıysanız veya şiddet görüyor iseniz veya artık eşinizi sevmediğinizi ve anlaşamadığınızı fark ettiyseniz düzeltmek için çaba sarf edip bir şeylerin değişmediğini anladığınız da doğru olan artık bu evliliği bitirmek olacaktır. Fakat toplumumuzda boşanmış (kadın veya erkek) olmak insanların size ön yargılı yaklaşması ile sonuçlanabilme düşüncesi ve bu düşünce ile büyütülen kişiler kendilerini sıkışmış çaresiz hissederler. Alacakları her bir yeni kararda başka insanların onların hakkında yapacakları yorumları kestirmeye çalışır. Buna göre davranır ve karar alma yolunda ilerlerler.

Bu sürecin başlangıcı çocukluk yıllarından başlayarak aile yapısına göre şekillenmeye başlar. Hata yapma, yanlış anlaşılma, yalnız kalma korkusu başlar ve insanlar tarafından göz hapsindeymiş gibi kişi hisseder. Sosyal ortamlarda kaygı seviyesinde artış meydana gelir. Kişi ne kadar aktif gözükmeye çalışsa da içine kapanmaya başlar. Başkalarına yönelik karar alarak ilerlese de hayatlarının sonraki evrelerinde mutsuz olma eğilimleri yüksek olur.

 

Bu hayat sizin…

Hayata bakışlarını ve tecrübelerini önemsediğiniz insanlara danışabilir ve size yol göstermesini isteyebilirsiniz fakat sonrasında karar alırken bu kararı korku ile değil huzura ereceğinizi hissettiğiniz şekilde almalısınız. Kendinizi sıkışmış, çaresiz ve anlaşılmadığınızı hissettiğiniz noktada ise sizi objektif bir şekilde dinleyecek bir uzman görüşü alabilirsiniz…

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul