En Büyük Korkunuzla Yüzleşin | Terapi Evreni
En Büyük Korkunuzla Yüzleşin

  Öyle anlar vardır ki bununla yüzleşme fikri bile kalbinizi yerinizden çıkartacakmış gibi olur. Değil o anı düşünmek ihtimalini vermek bile iliklerinize kadar buz kesmenize sebebiyet verir. Peki sizlere hadi bu anı canlandıralım desem? Sanırım çoğunuz bunun gaddarlık olduğunu düşünecektir. Sizin korkuyla beklediğiniz o anı zihninizde canlandırmanın size iyi gelmeyeceğini düşünürsünüz ancak durum farklı… Zihnimiz gerçekçi bir şekilde tasarlanmış imgelerin gerçekliğini ayırmakta zorlanır ve olmuş gibi kabul eder. Böylece zihnimiz gerçekleşme durumu olmayan olayları bile yaşamış olmanın zihinsel rahatlamasını yaşar. Zihnin içinde yaşanan acılar bizleri olgunlaştırmaya devam eder.

 Bu yüzden hayali olarak tasarlanan yüzleşmeler korkularımızın etkisini azaltmakta faydalı olacaktır. Sizin için kısa bir korkuyla yüzleştirme yapmak bilişsel olarak sizlere fayda sağlayacaktır.

 Maruz bırakma çalışma örneği;

 Gözlerinizi kapatıp rahatça burada yazılan soruları içinizden imgelemeye başlayın…

 Aklınıza en çok korktuğunuz o olayı getirin ve iyice betimleyin. Sanki o anı yaşıyormuşsunuz gibi… Fiziksel ve duygusal tüm tepkilerinizi düşünün. Samimi olun düşüncelerinizde…

 Peki bu görüntü sizin için ne anlama geliyor? Kaygınızı ne kadar arttırdı? Sizce durumu abartıyor olabilir misiniz veyahut durumun gerçekleşme ihtimali olabilir mi?

 Tüm bunları düşündükten ve cevaplandırdıktan sonra zihninizde korkularınız tekrar şekillenecektir. Korkularınızı yönetebilme becerinizde beraberinde gelişirken kendinize dair özgüveniniz de artacaktır. Çünkü artık akışa yön vermektesiniz. Akışı kontrol edebilmekte ve zor adımları başarmak sahip olduğunuz gücü destekleyecektir. Her zaman olduğu gibi süreçte sizlerin bu yüzleşmelerini desteklemek için Terapi Evreni olarak yanınızdayız.

 Saygılarımla…

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul