En Sık Yapılan İletişim Hataları | Terapi Evreni
En Sık Yapılan İletişim Hataları

Bildiğiniz gibi hayatta hepimiz ilişkilerle yara alıp ilişkilerle yine o yaraları sarıp iyileşiriz.
İletişim kurmak hem insan ilişkilerimiz için hem de kendi duygularımızı ifade edebilmek için çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle iletişimde yaptığımız hataları fark edebilmek ve nitelikli iletişime dönüştürebilmek için çaba harcamak kişisel gelişimimiz açısından da oldukça önemlidir.

Bu yazıda da en çok karşılaşılan ve gerçekleştirilirken fark edilmeyen, en sık rastlanan iletişim hatalarından bahsedeceğim.

Peki, iletişim hatalarının nedenleri nedir?

Temelinde iki psikolojik neden vardır. Bunlardan biri modelleme diğeri ise kişinin kötü duygusundan kaçma isteğidir. Eğer siz iletişim hatalarının çokça yapıldığı bir evde büyüdüyseniz hayatta doğru olanın bu olduğunu kodlamış ve sizi zora sokan bir durum olduğunda bu modellemeyi kullanmak üzerine hazırlanmış olabilirsiniz. Çevrenizi buna göre belirlersiniz. Örneğin siz sözünüzün çok kesildiği ve aileniz tarafından dinlenilmeyen bir evde büyümüşssünüzdür ve hayatınıza aynı tarz iletişim kuracağınız insanları toplarsınız. Bir bakarsınız ki iletişim kurduğunuz insanlar da sizin sözünüzü keser olmuştur.

Diğer neden ise , örneğin bir konuşmada karşı taraf size kötü hissedeceğiniz bir şey söylediğinde yada örneğin seansta terapistiniz size yüzleştirme tekniği uyguladığında hissettiğiniz kötü duygulardan kaçmak için onun sözünü keserek nefes almak isteyebilirsiniz. Söz keserek, alakasız cevap vererek o duyguya temas etmekten kaçıyor olabilirsiniz. İletişim hatası yaparken farkında olmayarak nefes aldığınızı zannedebilirsiniz. Bam telinize değen bir konuda dağılarak, saçmalayarak, söz keserek, yükselerek, hiç konuşmayarak, laf sokarak, çok konuşarak farkında olmadan iletişim hatası yapıyorsunuz ve bunu kişiliğinizin bir parçası zannediyorsunuz.

Peki, İletişim hatalarımı fark ettim ne yapabilirim?

Öncelikle bu hataları yaparken kaçtıklarınız neler bunları bulmak gerekmektedir. Çünkü buna ihtiyaç duymanız aslında hayatınızda bir şeylere mutlaka hizmet ediyordur ve siz bunu bulduğunuzda değiştirmek için ilk adımı atmış olduğunuz anlamına gelir.

Kendinize bununla alakalı bazı hatırlatıcılar koymak çok faydalı olabilir. Bu bir ekran resmi olabilir, bir not kağıdı olabilir, bir takı olabilir be onu her gördüğünüzde kendinize o gün hangi iletişim hatalarını yaptığınızı sorgulayabilirsiniz. Bunu yaptıkça davranışlarınız ve asıl duygunuz arasında bağlantı kuracaksınız ve zamanla yaptığınız iletişim hatalarını daha net fark edeceksiniz. Hatta eski çevrenizden uzaklaşmaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu hataları çok sık yapan biri ile hiç yapmayan birinin aynı frekansta kalması pek mümkün olmayacak ve bir süre sonra o kişilerle anlaşmakta muhtemelen zorlanacaksınız.

Unutmayın iletişim çok şeydir, doğru iletişim ise her şeydir.
 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul