Enkazdan Kurtulanlara Neden İlk Etapta Potasyumdan Zengin İçerikli Besinler Verilmez? | Terapi Evreni
Enkazdan Kurtulanlara Neden İlk Etapta Potasyumdan Zengin İçerikli Besinler Verilmez?

Ülke olarak zorlu günlerden geçiyoruz. Yaşanan deprem sonrasında yıkılan binlerce evde enkazda kurtarılan ve kurtarılmayı bekleyen binlerce vatandaşımız var. Onlar enkazdan kurtarıldığında beslenme uzmanlarının hep söylediği bir söz var: “Sakın meyve suyu vermeyin.” Neden bu cümleyi kuruyoruz gelin biraz daha detaylı olarak anlatayım.

Enkaz altından çıkartılan kişilerde görülmesi muhtemel, karşılaşacağımız ilk sorun böbrek yetmezliğidir. Sebebi ise enkaz altında vücutlarındaki ezilmeler dolayısıyla böbrek fonksiyonlarının bozulabilmesidir. Bozulan böbrek fonksiyonları düzeltilmezse maalesef insanlarımızı kaybedebiliriz kısa süre içerisinde.

Enkazdan çıkarılan vatandaşlarımızın böbrek fonksiyonlarının olası bozulması durumu karşısında depremzedenin daha da kötü bir tabloyla karşılaşmaması için ilk önerimiz, hızlıca damar yolu açılması ve depremzedenin alacağı ilk sıvıyı damardan almasıdır. Eğer enkazdan kurtarılan insanlara serum vermenin mümkün olmadığı bir durumla karşılaşırsak da ilk yapmamız gereken ağız yoluyla su vermek olacaktır. Ağız yoluyla sıvı verirken ise en çok dikkat etmemiz gereken durum meyve suyu vermememizdir.

Meyve suları içerisinde yüksek oranda potasyum içerir ve ezilmenin etkisiyle vücut içerisinde potasyum olması gereken limitin üstüne çıkabilir. Özellikle kaslar potasyum deposuyken ezilmenin etkisiyle oluşabilecek yüksek potasyum oranı iyice artmış olacaktır ve artan potasyum dolaşım sistemine katılırsa veya katılmasına yardımcı olacak şekilde depremzede beslenirse kalp aniden durabilir.

Bu kötü sonuçla karşılaşmamak için enkaz altından çıkan kişilere potasyum içerikli sıvılar verilmemeli ve takılan serumlarında içerisinde potasyum olmamasına dikkat edilmelidir.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul